(özel Haber) 554 Yıllık Hamam Çağa Ayak Uyduruyor

Balıkesir’de 554 yıllık tarihi hamam dimdik ayakta duruyor. Binanın dışı tarihi dokusunu korurken, hamam televizyon ve spor aletleriyle günümüze uyarlanmış şekilde hizmet veriyor.Fatih Sultan Mehmet’in kayınpederi Zağnos Mehmet Paşa tarafından...

(özel Haber) 554 Yıllık Hamam Çağa Ayak Uyduruyor
Balıkesir’de 554 yıllık tarihi hamam dimdik ayakta duruyor. Binanın dışı tarihi dokusunu korurken, hamam televizyon ve spor aletleriyle günümüze uyarlanmış şekilde hizmet veriyor.
Fatih Sultan Mehmet’in kayınpederi Zağnos Mehmet Paşa tarafından 1461 yılında yaptırılan Paşa Hamamı, günümüzde spor aletleri, berber, televizyon ve ayakkabı boyacısı ile hizmet veriyor. İşletme kiracısı ve Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan sözleşmeyle iç dizaynı yapılan ve çağa ayak uyduran hamamın dış restorasyonuna 554 yıldır hiç dokunulmadı.
1461 yılında Zağnos Paşa Camisi’ni yaptıran Zağnos Mehmet Paşa, aynı anda Paşa Hamamı’nı da yaptırdı. 1578 ve 1897 yıllarında yaşanan depremlerde, hamam hafif şekilde hasar gördü ve onarıldı. Dış mimarisi yontma moloz taşlarla yapılan ve tuğla ile takviye edilen hamamın kubbe kısmı ise Roma tipi kiremitlerle döşeli. 803 metrekarelik alana inşa edilen Paşa Hamamı’nın işletmecilerinden Caner Akçalı, tarihi hamamın eskisi gibi rağbet görmediğini belirtirken, eski neslin hamama gençlerden daha çok ilgi gösterdiğini söyledi.
Hamamın dış mimarisinde şimdiye kadar hiç restorasyon yapılmadığını ve iç mimarisindeki dokunun da değiştirilmeden yenilendiğini söyleyen Akçalı, "Burası 1461 yılında yapıldı diye biliyorum. Bu hamam Paşa Cami ile birlikte yapılmış. Burasının yapılış sebebi ise Paşa Cami yapılırken bir usta, taşı götürüp koymadan geri getiriyormuş. Bunu gören Zağnos Mehmet Paşa ’Hayırdır ustam. Sen taşı niye koymuyorsun’ demiş. Usta da ’abdestsizim paşam’ diyor. Zağnos Mehmet Paşa da bu nedenden dolayı Paşa Hamamı’nın inşaatını başlatıyor. Burası yapıldıktan sonra caminin yapımına devam ediliyor" dedi.
Çağa ayak uyduran hamamın içine spor aletleri, televizyon koyup, berber ve ayakkabı boyacısı aldıklarını söyleyen Caner Akçalı, "Her insan dinç kalmak için terlemek ister, spor yapmak ister. Şimdi hamamdan çıkmadan burada hem terini atıyor, hem sporunu yapıyor, hem de masajını yaptırarak televizyon seyredebiliyor" dedi.
35 yıldır tarihi Paşa Hamamı’na geldiğini söyleyen 58 yaşındaki Muhterem Yaşar isimli vatandaş ise bu sayede bel fıtığının iyileştiğini söyleyerek, "35 seneden beri buraya gelirim. Sağlığa çok yararlı. Bende bel fıtığı var. Hamama gelince derdime derman oluyor. Haftada bir gelirim. En iyi hamam Türkiye’de burası" dedi.
ZAĞNOS PAŞA KİMDİR?
Zağnos Mehmet Paşa’nın doğum tarihi net olarak bilinmemektedir. Fatih Sultan Mehmet saltanatında 1453-1456 yılları arasında sadrazamlık yapmış Osmanlı devlet adamıdır. İstanbul’un fethinden sonra sadrazamlığa getirilen ilk kişidir. 1462 yılında Balıkesir’de vefat eden Zağnos Mehmet Paşa’nın türbesi, yaptırdığı caminin bahçesinde bulunuyor.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327