Haberin Adresi
16° Bursa

Bursa

16°

Bursa

Pazar

15°/

Pazartesi

18°/

Salı

13°/

Çarşamba

11°/

Perşembe

13°/

Cuma

12°/

Haberin Adresi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Spor

Salih Uçan Vatikan’da sema ayinine katıldı

İtalya'nın başkenti Roma’da Vatikan’a ait tarihi Cancelleria Sarayı’nda Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın katkılarıyla Türkiye'nin Vatikan Büyükelçiliği'nin gerçekleştirdiği sema ayinine, Fenerbahçe’den Roma kulübüne kiralanan Salih Uçan'da katıldı.

Yayınlanma:

Roma’da Vatikan’a ait tarihi Cancelleria Sarayı’nda gerçekleşen sema ayinine katılan Salih Uçan Büyükelçi Kenan Gürsoy’un davetlisi olarak katıldı.

Türkiye’nin Vatikan Büyükelçisi Kenan Gürsoy’un daveti üzerine, Kültür Bakanlığı’nın katkılarıyla İtalya turuna çıkan Uluslararası Mevlana Vakfı, Milano Oditoryumu ve Roma’daki Argentina Tiyatrosu’nun ardından Vatikan’a ait sarayda da dün akşam bir Mevlevi ayini düzenledi. Tasavvufta Mevlevi yolunun öncüsü Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin 22’nci kuşaktan torunu, Uluslararası Mevlana Vakfı Başkanı Makam Çelebisi Faruk Hemdem Çelebi öncülüğündeki semazenlerin gerçekleştirdiği, Mevlana felsefesinin bir yansıması sema ayinine ilgi yoğun oldu. UNESCO koruması altında olan ve yaklaşık 800 yıldır uygulanan bu geleneksel ritüeli, Doğu Katolik Kiliseleri Kongregasyonu Prefekti Kardinal Leonardo Sandri ve Vatikan Protokol Başkanı Monsenyör Jose Avelino Bettencourt gibi Vatikan’dan üst düzey isimler de izledi. Bir süre önce Fenerbahçe’den Roma takımına transfer olan Salih Uçan’ın da izleyiciler arasında yer aldı.

Gösterinin açış konuşmasını Büyükelçi Prof. Dr. Kenan Gürsoy yaparken, İtalya İslam Dini Topluluğu (COREIS) Başkan Yardımcısı Yahya Sergio Pallavicini de Mevlana felsefesi ve sema töreni hakkında konuklara bilgiler verdi. Semazenler İtalya’daki son ayinlerini, Perşembe akşamı Roma’nın köklü üniversitelerinden La Sapienza Üniversitesi’nde yapacak.

İLGİLİ HABER Arda Güler Real Madrid’ten Ayrılıyor
İtalya'nın başkenti Roma’da Vatikan’a ait tarihi Cancelleria Sarayı’nda Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın katkılarıyla Türkiye'nin Vatikan Büyükelçiliği'nin gerçekleştirdiği sema ayinine, Fenerbahçe’den Roma kulübüne kiralanan Salih Uçan'da katıldı.

Büyükelçi Gürsoy’dan veda

Vatikan Büyükelçiliği görevini 2009 yılından bu yana yürüten ve Ekim ayının başında bunu Mehmet Paçacı’ya devredecek olan Prof. Dr. Kenan Gürsoy, ev sahipliği yaptığı son kültürel etkinlikte dostlarına veda etme fırsatı buldu. Konukların etkinliğe katılımından onur duyduğunu ifade eden Gürsoy, görev süresi boyunca kendisine gösterilen işbirliği ve saygıdan dolayı teşekkür etti. Gürsoy’a veda etmek için gelenler arasında Vatikan nezdinde görev yapan çok sayıda misyon şefi de vardı.

Kürsüye çıkarak Türk meslektaşına yönelik bir veda konuşması yapan Avustralya’nın Vatikan Büyükelçisi John McCarthy, Gürsoy’dan övgü ile söz ederken onun müthiş bir tarz, duruş ve ağırlığıyla Vatikan’da dikkatleri üzerine çektiğini belirtti. Monaco Büyükelçisi Jean Claude Michel de, Vatikan nezdindeki tüm temsilcilikler adına Gürsoy’a gümüş bir plaket sundu. Etkinliğin ardından Büyükelçi Gürsoy ile eşi Prof. Dr. Belkıs Gürsoy katılımcılarla tek tek vedalaştı. 

author avatar
Haberin Adresi İnternet Editörü
Haberinadresi.com internet editörü. Gündem, ekonomi, spor ve birçok konuda haberin hazırlanması ve haber okuyucularına sunulmasını sağlamaktadır.

İlgili Haberler