Avcı’ya UEFA’dan Fair Play ödülü

Avcı’ya UEFA’dan Fair Play ödülü

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın düzenlediği ‘Tecrübe Konuşuyor’ programı kapsamında, İstanbul Başakşehirspor Teknik Direktörü Abdullah Avcı ve savunma oyuncusu Bekir İrtegün, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörlük Konferans Salonu’nda (NKÜ) gençler ile bir araya geldi. Sunuculuk yapan Ersin Düzen’in moderatörlük yaptığı program keyifli anlara sahne oldu. Teknik Direktör Avcı ve savunma oyuncusu Bekir İrtegün, Başakşehirspor ile olan planlarını ve geleceğe dair hayallerini anlattı.

“SAĞ BEK MEVKİYE YABANCI DEĞİLİM”
Daha önce Gaziantepspor ve Fenerbahçe’de de sağ bek olarak oynadığını, sağ bek mevkine yabancı olmadığını söyleyen İrtegün, “Ben şuna inanıyorum, futbol tabi ki yeteneklerle doğru orantılı. Ama futbol oyunun akışını iyi bildiğiniz zaman, yeteneklerini çok fazla el vermese de en azından belli bir mevkide takıma faydalı olunabilir diye düşünüyorum” dedi.

“BEŞİKTAŞ’IN ÇOK KÜÇÜK DE OLSA BİR AVANTAJI VAR”
Şampiyonluğu da yorumlayan İrtegün, “Kalan haftalarda fikstürün çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bir kere şunu iyi bilmek gerekiyor, şampiyonluk kesinlikle derbi haricindeki maçlardan geçiyor. Ben şampiyonluğun çok ortada olduğunu düşünüyorum. Ama futbol matematiğine bakacak olursak Beşiktaş’ın çok küçük de olsa bir avantajı var, çünkü puan olarak önde” şeklinde konuştu.
Soru-cevap şeklinde devam eden programda, bir soru üzerine hiçbir zaman Türkiye Futbol Federasyonu Başkanlığını düşünmediğini söyleyen Avcı, “Öyle bir düşüncem hiçbir zaman olmadı, ama eğer olmuş olsaydı, Türk futbolunun altyapısına eğitim amaçlı bir standart getirir, uygulama ve denetleme yapardım” diye cevap verdi.

ABDULLAH AVCI’YA UEFA'DAN ÖDÜL
Sabrın son derece önemli olduğunun altını çizen Avcı, maç bittiğinde basın toplantısı yapmadan önce, futbolcularla konuşurken nabzının düşmesini beklediğini söyledi. Hayatta sadece mesleki anlamda değil, normal yaşantısında da oldukça sabırlı biri olduğunu ifade etti. Avcı, “Ben bu ülkede önemli işler yapmaya çalışıyorum. UEFA tarafından Genç Milli Takımlarda Fair Play Ödülü aldım Bunu burada ilk defa söylüyorum. Fair Play’in karşılığı dürüstlüktür, oynanan oyundur, pozitif oyundur, kulübedeki davranıştır. Onun için bunlara bu kadar dikkat eden bir insana bu şekilde yaklaşılmasına benim de zaman zaman tepkilerim olabiliyor” dedi.

Türkiye’de futbolun yavaş olduğunu, oyunu hakemlerin hızlandırabileceğini belirten Avcı, “Bir aut atışı 2 dakikada kullanılmaz. Bir sakatlık varsa onun hemen değişimi olması lazım. Bu durumlarda oyuncuyu hızlandırması gereken hakemdir. Biz bunları nasıl değiştiririz? Temelden verdiğimiz eğitimlerle” diyerek hakemlere sitemini dile getirdi.

“DAHA İYİ, DAHA CESUR HAKEMLERİMİZ MEVCUTTU”
Hakemlerin büyük takım futbolcuları ve Anadolu futbolcularına farklı tavırlar sergilediğini savunan İrtegün , “Hakem arkadaşlarımız, ağabeylerimiz, kendilerini de zor duruma sokuyor. Bunlara rağmen çok iyi hakemlerimiz var mı? Var. Geçmişte daha fazlaydı. Çok erken yaşta futbola başladım. O jenerasyonun değişimi bana nasip oldu. Onu fark edebiliyorum. Daha iyi, daha cesur hakemlerimiz mevcuttu” dedi.

YABANCI HAKEM ÇÖZÜM DEĞİLDİR”
Sosyal medyada, derbilerde yabancı hakemlerin görev almasının gündeme getirilmesini doğru bulmadığını kaydeden Teknik Direktör Avcı, “Sağlıklı düşünmüyorum. Biz kendi insanımıza yatırım yapıp onları geliştirdiğimizde böyle şeylere ihtiyacımız kalmayacak. Bu hatalar dünyanın her tarafında yapılıyor. Ama bizimki kadar konuşulmuyor, baskı unsuru oluşturmuyor. Yabancı hakem çözüm değildir. Bizim kendi insanımıza yatırım yapıp, eğitim verip bunu geliştirmemiz daha mantıkla olur diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“A-MİLLİ TAKIM KOLTUĞU, BU İŞİN EN TEPESİDİR. BUNU YAŞAMIŞ BİRİSİYİM”
Türk futbolunda antrenör olarak gelebileceği en üst seviyeye kadar çıktığını hatırlatan Avcı, “A-Milli Takım koltuğu, bu işin en tepesidir. Bunu yaşamış birisiyim. Ben de bundan sonraki süreçte, yol haritası nasıl gidecek onu bilmiyorum ama bulunduğum kurumlarda her zaman daha iyisini yapabilmek, daha iyisini geliştirebilmek, hem kendi adıma hem kurum adına benim için en öncelikli hedeflerden birisi budur diyen Avcı; “Daha önceden Galatasaray’ın içinde bulundum. Şu an itibariyle de belki sağda solda adımız geçiyor. Bundan evvel de gündeme geldi. Ama ben her zaman şunu söylüyorum. Ben bulunduğum kulübün içinde adım adım, step step büyümek beni daha çok mutlu edecektir. Böyle çok ortalıkta olup, 24 saat konuşulan bir insan olmak istemiyorum işin açıkçası... Zaman süreç ne getirecek onu bilmiyorum" dedi.

“BÜYÜK TAKIMLARDAN TEKLİF ALDIM”
Bir seyircinin ve ardından Moderatör Ersin Düzen’in daha önce Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş’tan teklif alıp almadığını sorusunu cevaplayan Abdullah Avcı, “Yakın tarihte yok ama büyük takımlardan teklif aldığım dönemler oldu. Hepsine de saygı duyuyorum teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.
Gençlik ve Spor Bakanlığına Bağlı Müstakil Spor Hizmetleri Daire Başkanı Rasim Arı, programın ardından İstanbul Başakşehirspor Teknik Direktörü Abdullah Avcı’ya ve savunma oyuncusu Bekir İrtegün’e çiçek takdim etti. Ayrıca Avcı’ya kendisinin karakalem portre çalışması hediye edildi.
Avcı ve İrtegün de, Arı’ya Başakşehirspor forması ve atkısını hediye etti.