OpenAI, Yeni Yapay Zeka Modeli İçin Güvenlik Komitesi Kurdu

OpenAI, Yeni Yapay Zeka Modeli İçin Güvenlik Komitesi Kurdu
ABD merkezli yapay zeka firması OpenAI, mevcut GPT-4o sisteminin bir üst modeli üzerinde çalışmalara başlandığını ve bu süreçte güvenlik konularında rehberlik edecek bir güvenlik komitesi oluşturduğunu duyurdu.

Firmanın internet sitesinde yayımlanan açıklamaya göre mayıs ayında tanıtılan GPT-4o sisteminin yerini alacak yeni modelin geliştirilmesi için kapsamlı bir çalışma başlatıldı. Bu çalışmaların en kritik noktalarından biri olarak, alınacak güvenlik kararlarında yönetim kuruluna tavsiyelerde bulunacak bir güvenlik komitesi kuruldu.

Güvenlik komitesinin üyeleri arasında, OpenAI CEO'su Sam Altman, Yönetim Kurulu Başkanı Bret Taylor, Quora'nın CEO'su Adam D'Angelo, Sony'nin eski genel danışmanı Nicole Seligman ile OpenAI'ın teknik ve yasal konularda uzmanlaşmış dört çalışanı yer alıyor.

Komite, öncelikle firmanın mevcut operasyonlarını ve güvenlik önlemlerini değerlendirip 90 gün içinde yönetim kuruluna tavsiyelerde bulunacak. Ardından, bu tavsiyeleri "güvenlik önlemleri kapsamında" kamuoyuna açıklaması planlanıyor.

Yeni modelin geliştirilme sürecinde güvenliğin en üst düzeyde tutulması hedeflenirken, firmanın gelecekteki projelerine yönelik de önemli kararların alınması bekleniyor.