Düzce Bıçağı Tescil Aldı

Düzce Bıçağı Tescil Aldı
Düzce'de üretilen ve şehre özgü nitelikleriyle tanınan ürünlerin coğrafi işaretle tescili için Türk Patent ve Marka Kurumu'na yapılan başvurular sonuçlandı.

Düzce Valisi Selçuk Aslan, Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Muhammed Zeki Durak ve Düzce İl Tarım ve Orman Müdürü Esra Uzun'un katılımıyla gerçekleşen törenle Düzce Bıçağının Coğrafi İşaret Tescil Belgesi, Prof. Dr. Muhammed Zeki Durak tarafından Vali Selçuk Aslan'a takdim edildi.

Düzce bıçağı; çelik malzeme kullanılarak el işçiliğiyle üretilen, dayanıklılığının artırılması, yüzeyinin işlenmesi, sap takılması ve kılıfın yapılması suretiyle Düzce iline özgü kişiye özel tasarlanan bir bıçaktır. Usta veya bıçak sahibinin tercihlerine göre kişiselleştirilen bu bıçaklar, kullanım amacı ve yüzey süsleme sanatına uygun çelikle tasarlanmaktadır.

Üretiminde paslanmaz çelik, karbon çeliği, takım çeliği ve Şam çeliği gibi farklı çelik türleri tercih edilen bıçağın yüzeyi ustanın seçimine göre gravür, kakma, kabartma gibi süsleme sanatlarıyla işlenmektedir.

Bunun yanı sıra bıçağın sap ve kılıfı da minyatür, tezhip ve ebru gibi süsleme teknikleriyle süslenebilmektedir.