“beton Dünyanın Başına Bela”

Yüksek Mimar Çelik Erengezgin, betonun dünyanın başına bela olduğunu söyledi.Gemlik Belediyesi’nin düzenlediği konferansta konuşan Yüksek Mimar Çelik Erengezgin, kendi enerjisini üreten, kendini ısıtıp soğutabilen, aydınlatan ve deprem...

“beton Dünyanın Başına Bela”
Yüksek Mimar Çelik Erengezgin, betonun dünyanın başına bela olduğunu söyledi.
Gemlik Belediyesi’nin düzenlediği konferansta konuşan Yüksek Mimar Çelik Erengezgin, kendi enerjisini üreten, kendini ısıtıp soğutabilen, aydınlatan ve deprem riski taşımayan güneş evlerini anlattı. Güneş ve toprağın önemi konusunda çarpıcı açıklamalarda bulunan Erengezgin, ahşap yapılar ile beton binalar arasındaki riskli faktörlere dikkat çekti.
Güneş evlerinin ahşap oldukları için daha düşük maliyetli olduğunu savunan Erengezgin, “Ahşaptan korkar hale geldik” diye başladığı konuşmasında, batı ile Türkiye arasında mukayeseler yaptı. ABD’de insanların yüzde 80’ninin ahşap binaları tercih ettiğini açıklayan Erengezgin, “Kaliforniya eyaletinin yüzde 99’u ahşap binalardan oluşuyor. Kanada’da tamamı ahşaptan yapılmış yüksek katlı yapılardan oluşan caddeler, sokaklar var. Betonlaşma dünyanın başına beladır. Batının en güvendiği yapı malzemesi sadece ahşaptır. Çünkü en riskli malzeme betondur. Kalıbını erken alırsın çöker, yeterince ıslatmazsın yine çöker” dedi.
Türkiye’den de misaller veren Erengezgin, 1500 yaşındaki Ayasofya Müzesi’nin kemerleri ile bağlantılarının da ahşap olduğunu hatırlattı. Türkiye’nin ABD ile birlikte dünyada 4 mevsimi birlikte yaşayan tek ülke olduğunu açıklayan Erengezgin, 4 tarafı denizlerle, yer altı ve yer altı üstü kaynaklar açısından zengin olan ülkemizde enerji üretiminde geride kaldığımızı anlattı. Almanya’nın buna rağmen bizim 5 bin katımız daha fazla deniz enerjisinden yararlandığını savunan Erengezgin, toprak ve güneşten faydalanarak inşa edilen güneş evleri sayesinde doğalgaza, elektriğe ihtiyaç duyulmayacağının altını çizdi.
Enerji ile ekolojinin ayrılmaz bir bütün olduğunu belirten Erengezgin, çevreden, güneşten, yeşilden, topraktan nasıl faydalanıp enerji üretilebileceği konusunda da bilgiler verdi.
Orhangazi ilçesinde ahşap güneş evi modeli olarak Eğitim, Spor ve Kongre Merkezi yaptıklarını, Diyarbakır güneş evleri modeli ile anlatan Çelik Erengezgin, Umurbey Mahallesinde de yine 12 katlı ahşap güneş evi yapacaklarını söyledi.
Ömer Kahraman ek hizmet binasındaki konferansı Belediye başkan yardımcıları Vedat Büyükgölcigezli ve Ahmet Avcı’nın yanı sıra belediyenin teknik elemanları ve çalışanları ilgiyle dinledi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327