Bursa'da başarılı öğrenciler bisikletle ödüllendirdi

Bursa'da başarılı öğrenciler bisikletle ödüllendirdi

Nilüfer Belediyesi’nin bu yıl 12’ncisini düzenlediği En Çalışkan Kim? Bisiklet Dağıtım Şenliği’nde Nilüferli 500 öğrenci karne hediyelerini aldı. Öğrencilere bisikletlerini teslim eden Başkan Bozbey, “Bisiklet en çevreci ulaşım aracı ve biz bu projeyle çocuklara bu bilinci aşılamak istiyoruz” dedi. 
Nilüfer Belediyesi bu yıl da devlet okullarındaki başarılı öğrencileri bisikletle ödüllendirdi. Nilüfer Belediyesi’nin 2005 yılında başlattığı ve bugüne kadar toplam 6 bin bisikletin dağıtıldığı ‘En Çalışkan Kim? Bisiklet Dağıtım Şenliği’nin 12’ncisi İhsaniye Kapalı Pazar Alanı’nda gerçekleştirildi. Nilüfer Belediyesi Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü’nün yürüttüğü “En Çalışkan Kim?” projesi kapsamında ilçedeki 91 ilk ve ortaokulda eğitim gören en başarılı 500 öğrenciye bisikletleri, kask ve dizlikleriyle birlikte verildi.


Bisikletin en çevreci ulaşım aracı olduğuna dikkat çeken Mustafa Bozbey, bisiklet dağıtımıyla birlikte çocuklara bu bilinci aşılamak istediklerini kaydetti. Bozbey, “Bisiklet bugün dünyada ulaşım amaçlı kullanılıyor. Çünkü yakıtı yok ve çevreci, çünkü dünyayı yeterince kirletiyoruz. Kirletmeme konusunda duyarlılığımızı ortaya koymak zorundayız. 12 yılda 6 bin civarında bisiklet dağıttık ama çocuklarımızdan isteklerimiz var; bisikleti kullanırken bisiklet yollarında kullanmalarını istiyoruz. Bisikletlerini kullanırken mutlaka kasklarını, dizliklerini takmalarını istiyoruz. Çocuklarımızın bunlara önem vereceğini, ailelerimizin de bu konuda duyarlı olacağına inanıyorum. Nilüfer’de 145 kilometre bisiklet yolumuz var. Bu Türkiye’de bir ilçe belediyesi olarak gerçekten rekor düzeydir. Her yıl birkaç kilometre daha bisiklet yolunu birbirine bağlıyoruz ve biz bu ulaşım ağımızla övünüyoruz. Bunu yaparken bisiklet kullanıcılarını da artırmaya çalışıyoruz. Akıllı Bisiklet Kiralama Sistemi olan Nilespit’i geçen yıl 3 noktada faaliyete geçirmiştik. Bugün artık 21 noktada hizmet veren düzeye geldi. Nilespit projesinde yaklaşık 187 bisikletimiz var ve bin 154 kişi de abone olmuş durumda. Ben Nilüferliler’in, Nilespit’e abone olmalarını istiyorum. Çünkü 1 TL karşılığında bu hizmetten yararlanabiliyorlar. Burada amaç bisiklet kullanımını artırmak, insanların bir yerden bir yere gitmelerine olanak sağlamaktadır” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER