Bursa'da görenleri şaşırttı

Bursa'nın Orhangazi ilçesi Sölöz Mahallesi'nde zeytincilikle uğraşan Emin Uyanık, arazide 6 kilo 600 gram ağırlığında mantar buldu.

Bursa'da görenleri şaşırttı
Uyanık, böyle bir mantarı hayatında ilk defa gördüğünü söyledi.

Mantarı köküne yakın bir bölümden bıçakla kestiğini anlatan Uyanık, "Bir kere rahat 10 kilo gelirdi. Tek kök. İçinden 2 kiloya yakın su çıktı. Kaldırdım, olduğu gibi su üzerime döküldü. Mantarın türünün ne olduğunu bilmiyorum. Bazı kişiler yenilebildiğini söyledi ancak güvenemediğimiz için dokunamadık. Bu mantarı aksesuar olarak kullanmak üzere saklayacağım" diye konuştu.

Orhangazi'ye bağlı Sölöz Mahallesi'nde ikamet eden ve zeytincilik yaparak geçinen Emin Uyanık, tarlasına gitmek için evinden ayrıldı. Sölöz Dağı'ndaki ormanlık alanda dev mantarı fark eden Uyanık, kökünden sökmeye çalıştı. Bir kısmı kopan mantarın daha önce görülmemiş büyüklük ve ağırlıkta olduğu ortaya çıktı."KÖKÜNDEN ÇOK SU ÇIKTI"

Böyle bir mantarı hayatında ilk defa gördüğünü ifade eden Emin Uyanık, "Tarlaya, dağa gitmiştim. Bu önüme çıktı. Daha da tabanında vardı. Biraz daha yukarıdan kestim. Rahat 10 kilo gelirdi. İçinden 2 kiloya yakın su çıktı. Kaldırdığım zaman olduğu gibi su üzerime döküldü" dedi.

Mantarın türünün ne olduğunu bilmediğini söyleyen Uyanık, "Biz daha ilk defa böyle bir şey gördük. Bayanlar yendiğini söyledi. Ama biz güvenemediğimiz için dokunamadık" diye konuştu.

Emin Uyanık, mantarı aksesuar olarak kullanmak üzere saklayacaklarını ifade etti.

Dev mantarı köyde tartan Uyanık, 6 kilo 600 gram ağırlığında olduğunu söyledi. Uyanık, dev mantarı ilk tarttığında 8 kiloya yakın olduğunu ifade ederken, ağırlığının giderek azaldığını söyledi. Dev mantar Sölöz'de halkın ilgi odağı oldu. Daha önce bu büyüklükte bir mantarı hiç görmediklerini söyleyen köy halkı zehirli olup olmadığını bilmedikleri için yenmemesi gerektiğini vurguladı.

 
Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2015, 09:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327