Bursa'da Karacabey Longozu tehlike altında!

Bursa'nın Karacabey ilçesindeki Kocaçay Longozu doğallığını giderek kaybediyor. 

Bursa'da Karacabey Longozu tehlike altında!

Doğayı ve Çevreyi Koruma Derneği (DOĞADER), Yaban Hayatı Geliştirme Sahası ve Kocaçay Sulak Alanı sınırları içinde yer alan Karacabey Longoz Ormanı'nda incelemelerde bulundu. Koruma altında bulunan kumsala kamyonlarla çöp ve moloz döküldüğünü, kaçak kum alımı yapıldığını ve vatandaşlar tarafından çöp atıldığını belirten DOĞADER yetkilileri, bunların longoza büyük zarar verdiğini söyledi. Kumsal üzerinde çeşitli türlerde doğal bölgeye endemik eşsiz bitki örtüsü bulunduğunu belirten DOĞADER yetkilileri, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 2. Bölge Müdürlüğü’ne şikayet dilekçesi sundu.
DOĞADER tarafından verilen şikayet dilekçede, “Yeniköy kanalizasyon atıklarının kumsala boşaltıldığını, bundan dolayı kumsal üzerinde kademeli havuzlar oluştuğunu tespit ettik. Ayrıca kamyonlar tarafından moloz yığınlarının sahile döküldüğünü gözlemledik. Bu moloz yığınının üzerine kaplayan otlar, molozların geçmişte buraya döküldüğünü, koruma altındaki kumsala sistematik biçimde moloz boşaltıldığını kanıtlamaktadır. Koruma altında bulunan kumsala dökülen tüm moloz yığınlarının buradan kaldırılması ve tekrarlanmasına izin verilmemelidir. Koruma altındaki kumsal üzerinde daha önce olmayan bazı kaçak yapılaşmalar bulunmaktadır. Şüphesiz ki kaçak yapılaşma ağaç kesimini artırmaktadır. Yaz ve sonbahar mevsiminde koruma altındaki alanda sivrisinek için yapılan ilaçlama diğer böcekleri de etkilemekte ve böceklerin toplu katliamına sebep olmaktadır” denildi.


Karacabey Longozu’nun koruma seviyesinin yükseltilmesi gerektiğini belirten yetkililer, “Kaçak kulübe ve yapıların yıkılması, longozun milli park ilan edilmesi gerekmektedir. Ayrıca çit ile çevrelenmiş koruma sınırına araç girişini engellemek için yalnızca görevli korucular tarafından açılabilen, başka türlü açılması imkansız olan kapı yapılmalı, kaçak çöp ve moloz dökümü engellenmelidir” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327