Bursa'nın denizine temiz raporu

Bursa'nın Mudanya, Karacabey ve Gemlik ilçelerinin Marmara Denizi'ne olan kıyılarıyla İznik Gölü'nde ağustos ayında ölçüm yapılan 23 plaj ve kampın tamamından denize girilebileceği tespit edildi.

Bursa'nın denizine temiz raporu
Güney Marmara'da, bu plaj ve kampların bulunduğu 22 noktada deniz suyu için "iyi kalitede su", sadece biri için de "orta kalitede su" tespitine yer verildi.
 
Bursa Halk Sağlığı Müdürlüğünün ağustos ayı birinci tur deniz suyu kirliliği ölçüm sonuçlarından derlediği bilgilere göre, Marmara Denizi'ne kıyısı bulunan Gemlik ve Mudanya'da sekizer, Karacabey'de 3 ve İznik Gölü kıyısında 4 olmak üzere 23 kamp ve plaj bölgesinde deniz suyu ölçümleri gerçekleştirildi.

Bu kapsamda, 100 mililitrede bulunan bakteri sayısının "kılavuz ve zorunlu değerler" olarak dikkate alındığı ölçümlerde, "toplam koliform", "fekal koliform" ve "fekal streptekok" parametrelerinin, ölçüm yapılan tüm noktalarda referans değerler aralığında olduğu belirlendi.

Kirlilik ölçümlerinde, 23 plajdan 22'sinde "iyi kalite su", birinde ise "orta kalitede su" tespitinde bulunuldu.

Toplam sonuçlar, kılavuz değerlerin altındaysa "iyi kalitede su (girilebilir)", kılavuz değerler ile zorunlu değer arasındaysa "orta kalitede su (girilebilir)", zorunlu değerlerin üzerindeyse "kötü kalitede su (girilemez)" olarak değerlendiriliyor.

- Güney Marmara'nın "iyi kalite" deniz suyuna sahip kıyıları

Ağustos ölçümlerinde sadece Mudanya'daki Coşkunöz Halk Plajı'nın "orta kalite su"ya sahip olduğu saptandı.

Güney Marmara'da "iyi kalite" deniz suyuna sahip sahil ve plajlar şöyle:

Mudanya: Kızılay Kampı, Burgaz Altınkum Halk Plajı, Burgaz Halk Plajı, Kumyaka Halk Plajı, Zeytinbağı Halk Plajı, Eşkel Halk Plajı, Eğerce Halk Plajı.

Gemlik: Narlı Halk Plajı, Kırcaali İzcilik Kampı, Büyükkumla Halk Plajı, Küçükkumla Orman Kampı, Hasanağa İzcilik Kampı, Gemsaz Halk Plajı, Kumsaz Halk Plajı, Kurşunlu Sitelerönü Halk Plajı.

Karacabey: Yeniköy Halk Plajı, Malkara Halk Plajı, Kurşunlu Halk Plajı.

İznik Gölü: Göllüce Halk Plajı, İnciraltı Mevki Halk Plajı, Darka Tatil Köyü, Orhangazi Halk Plajı. 


Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2015, 11:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327