Bursa'ya iki TIR dolusu para gönderilmiş!

Bursa'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında 59 sanık hakkında hazırlanan ve mahkemece kabul edilen iddianamede, örgüt elebaşının Bank Asya'ya destek çağrısı yaptığı dönemde bankanın Bursa şubelerine, Kocaeli'nin Gebze ilçesinden TIR'la para gönderildiğine yer verildi.

Bursa'ya iki TIR dolusu para gönderilmiş!

Bursa'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel  Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında 59 sanık hakkında  hazırlanan ve mahkemece kabul edilen iddianamede, örgüt elebaşının Bank Asya'ya  destek çağrısı yaptığı dönemde bankanın Bursa şubelerine, Kocaeli'nin Gebze  ilçesinden tırla para gönderildiğine yer verildi. 

Bursa Cumhuriyet Başsavcılığınca, 34'ü tutuklu, 13'ü tutuksuz, 12'si  firari 59 sanık hakkında yürütülen soruşturma çerçevesinde hazırlanan ve Bursa 8.  Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, örgütün Bank Asya'ya destek  çağrısından sonra atılan adımlarla ilgili detaylar dikkati çekti.

"Ceketimizi satıp parasını bankaya yatıracağız"

Bank Asya'ya destek çağrısından sonra banka çalışanlarına talimatlar  verildiği, toplantılarla destek istendiği belirtilen iddianamede, "Orhan" isimli  gizli tanığın şu ifadeleri yer aldı:

"Toplantılarda Bank Asya çalışanlarına 'Dik duracağız, eğilmeyeceğiz,  bizim kaçak göçek işimiz yok, bankamıza sahip çıkacağız, gerekirse evimizi,  arabamızı, her şeyimizi satacağız hatta ceketimizi satıp parasını bankaya  yatıracağız.' şeklinde sözler sarf ettiler. Öğretmenlerle, kamu çalışanlarıyla  bölge bölge toplantılar yaptılar. 'Başka bankalardan kredi çekip Bank Asya  şubesine yatıracaksınız. Diğer bankalardan Bank Asya şubelerine virman  yapacaksınız.' şeklinde talimatlar verildi."

"2 konteyner dolusu para"

Şubelerin özellikle mevduatta alt limitin altına düşmemeleri için  örgüte bağlı iş idamlarının destek verdiğine işaret edilen iddianamede, "Orhan"  adlı gizli tanık, örgüt elebaşının Bank Asya'ya yönelik çağrısından sonra  Yıldırım şubesine bir akaryakıt istasyonu sahibinin ciddi destek sağladığını  anlattı.

Gizli tanık, şu bilgileri paylaştı:

"Örgüt üyesi iş adamının akaryakıt istasyonu ile tekstil firmaları,  kağıt üzerinde bir yakınına satılmış gibi gösterildi. Buradan elde edilen gelir  gibi gösterilen 20 milyon lira, bankanın Yıldırım şubesine yatırıldı. Aynı kişi,  başka bir iş yerini satmış gibi işlem yaparak, 9 milyon lirayı da şubeye getirdi.  Aynı gün iki iş adamından daha 11 ve 9 milyon lira para getirildi. Böylece bir  günde banka şubesine 49 milyon lira para girişi oldu. Ardından iki gün içinde  banka şubesinin hacmi 127 milyon liraya çıkarıldı."

Gebze'den gelen para bazı kişilerce banka şubelerine yatırıldı

Özellikle Bank Asya şubelerine il dışından para getirildiğine yönelik  bilgi veren gizli tanık, şunları kaydetti:

"Kocaeli'nin Gebze ilçesinden isimlerini bilmediğim, örgüte yakın iki  polis memuru tarafından Bursa'ya 2 konteyner hacminde, tırla para getirildi. O  günün gecesinde iki konteyner dolusu para, il imamının denetiminde yerini  bilemediğim bir depoda il mütevelli heyet üyelerine, ilçe abilerine, örgütün  Nilüfer, Yıldırım, Kestel, Gürsu, Osmangazi para kasalarına ve bunları yöneten  ekibe pay edilerek teslim edildi. Bu kişiler de kayıt dışı cemaat tarafından  kendilerine teslim edilen paraları çeşitli hile ve usulsüzlüklerle banka  şubelerini aracı kullanarak yasal hale getirdiler.

Bu paradan sadece Bank Asya Yıldırım şubesi payına isabet eden para  miktarı 80 milyon, Kestel şubesine giden para da 60 milyon liradır."

İsimlerini verdiği kişilerin banka hesapları ve tapu kayıtları gibi  konusu para olan işlemleri ayrıntılı incelendiğinde kara para akladıklarının  ortaya çıkacağına dikkati çeken gizli tanık, "Siz de takdir edersiniz ki Yıldırım  şubesine 80 milyon, Kestel şubesine 60 milyon lira, Bursa şubesine de 120 milyon  lira olmak üzere toplam 260 milyon lira para, iki gün içinde hemen toplanabilecek  bir para değildir." ifadelerini kullandı.

Hesaplar incelendi

Bursa Cumhuriyet Başsavcılığınca, 22 şüpheli hakkında hazırlanan ve 2.  Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen diğer iddianamede de gizli tanığın  ifadesinde belirttiği bazı şüphelilerin hesap incelemelerine yer verildi.

Örgütün Şubat 2014'te Bank Asya'ya destek çağrısı yaptığı döneme  ilişkin bazı şüphelilerin hesap hareketleriyle ilgili olarak iddianamede şu  tespitlere yer verildi:

"Şüpheli F.Ö'nün Bank Asya'daki hesabında, 2013 Aralık ayında 9 bin  100 lira, 2014'ün Ocak ayında 6 bin 300 lira varken, Şubat ayında 16 bin 200  lira, Nisan'da 95 bin 400 lira, Mayıs ve Haziran'da 86 bin 400 lira, Temmuz'da 78  bin 100 lira, Ağustos'ta 121 bin lira olduğu anlaşılmıştır. FETÖ/PDY terör örgütü  ile ilişki içerisinde olduğu değerlendirilen şüpheli şahısların Bank Asya ile  ilişki içinde bulunup bulunmadıklarının tespit edilebilmesi amacıyla TMSF'ye  yazılan yazıya istinaden gelen açıklamada, şüpheli H.U'nun 2003'te söz konusu  bankada hesap açtırdığı, bu hesabında, 2013 Aralık ayında 25 bin lira varken,  2014'ün Şubat ayında 53 bin 500 lira, Mart'ta 36 bin, Ağustos'ta 134 bin 900 lira  olduğu görülmüştür."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner325

banner326

banner327