Bursa'da küçük mucitlere BTM kapılarını açıyor

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi geleceğin mucitlerinin yetişmesine katkı sağlamak için haftasonları kapılarını çocuklara açıyor.

Bursa'da küçük mucitlere BTM kapılarını açıyor

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi hafta sonları düzenlediği Tematik Atölye çalışmaları ile geleceğin mucitlerinin yetişmesine katkı sağlamaya devam ediyor.
Bilimin en eğlenceli ve uygulanabilir halini çocuklarla buluşturan BTM, her hafta sonu farklı bir alanda tematik atölye çalışması yapıyor. Geçtiğimiz hafta sonu aklı gökyüzünde olan meraklı çocuklarla gökbilim günü yapıldı. Cumartesi ve Pazar günü 12:00-16:00 arası BTM’de bir araya gelen öğrenciler, İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü´nden Doç. Dr. Ozan Ünsalan’dan göktaşları hakkında ayrıntılı bilgi aldılar.

Atölyeye katılan çocuklar, bilim insanlarının atmosfere giren göktaşlarını nasıl takip ettiklerini ve onları nasıl gözlemlediklerini, dünyadan ve ülkemizden örnekleriyle öğrendi. Ayrıca gökyüzünde gördükleri hareketleri, Türkiye Göktaşı Ağı web sitesi üzerinden sisteme kaydedebilecekleri ve böylece bilimsel çalışmalara katkı sağlayabilecekleri konusunda bilgi aldılar.

Etkinliğin teorik kısmında kuyruklu yıldızlar, güneş sistemi ve göktaşları hakkında bilgi alan çocuklar, pratik kısmında göktaşları üzerindeki kraterlerin nasıl oluştuğunu ve göktaşı yağmurlarının tarihsel döngüsünü konu alan atölye çalışması yaptılar. Atölyeye katılan çocuklar hocalarından, her yıl göktaşı yağmurlarını şehir ışıklarının olmadığı karanlık bir yerden birlikte izlemek üzere söz alarak ayrıldılar.

Tematik atölyelerde gelecek hafta sonunun programı Kriminoloji Günü CSI Bursa. Delil toplama, iz sürme ve parmak izi çıkarma konularında meraklı bir çocuğa sahipseniz 29-30 Kasım Cumartesi ve Pazar günü 12:00-16:00 saatleri arasında gerçekleşecek bu özel etkinliğe BTM web sitesi üzerinden kayıt yaptırabilirsiniz. 


Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2014, 15:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327