Çok sayıda şikayet gelmişti... Bursa'da su faturalarıyla ilgili flaş karar!

Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi, pandemi sürecinde 3 ay boyunca düşük kesilen su faturalarının Temmuz ayında tahakkuk ettirilmesi sonucu çıkan yüksek fatura şikayetlerinin önüne geçmek için kademe kararı aldı. Kademeli fatura miktarı 12 metreküpten 24 metreküpe çıkarılırken, bu kararın maliyetinin 16 milyon lirayı bulduğu bildirildi.

Çok sayıda şikayet gelmişti... Bursa'da su faturalarıyla ilgili flaş karar!

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin Temmuz ayı meclis toplantısında Başkan Alinur Aktaş, su faturalarıyla ilgili gelen şikayetler üzerine bir önerge sundu.
Alinur Aktaş, Buski Genel Müdürlüğü tarafından meskenlere uygulanan 12 metreküp kademe limitinin pandemi sürecinde abonelerdeki tüketim fazlalığı sebebiyle 1 Temmuz 2020-31 Ağustos 2020 arasında yapılacak tahakkuklarda 12 metreküpten 24 metreküpe çıkarılması, yapılmış tahakkuk limitlerinin 24 metreküpe göre düzeltilmesi, 17 Temmuz tarihine kadar verilen su kesmeme ve vade farkı olmaksızın ödeme kolaylığının 31 Ağustos 2020 tarihine uzatılmasını teklif etti. 

Teklif tüm partilerin onayıyla oy birliğiyle kabul edildi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, yapılan düzeltmenin maliyetinin 16 milyon lira olduğunu belirterek, "Büyükşehir Belediyesi olarak kimseye ekstra fatura çıkarmadık. Bir vatandaşımız mesaj atmış. Her ay 80 lira gelirken bu ay 786 lira geldi" demiş. Pandemi sürecinde kullanım fazlalığının yanında bu abonemizin de sifonu arızalı çıktı. Bu meclis canlı olarak izleniyor. Ben bir milyon 100 bin aboneye çağrıda bulunuyorum. Biz kimseye "maliyet var" diye, "belediyenin gelirleri düştü" diye ekstradan 10 ton tükettiği suyu 20 ton olarak göndermedik. İstanbul, Ankara başta olmak üzere bütün belediyeler benzer uygulamalar yaptı. Ocak Şubat Martta 10 ton tüketirken, biz Nisan ayında ölçüm yapmadan bunun yarısını tahakkuk ettirdik. O ay 13 ton tüketti. 8 ton kıyıya yazıldı. Biz Mayıs ayında yine ölçüm yapmadan ilk aylardaki ortalamanın yüzde 80'ini yansıttık. 5 ton da ilave böyle yazıldı. Yazılmayan miktarı Temmuz ve Ağustos aylarında ikiye böldük. 17 Temmuz'a kadar kanun gereği herhangi bir su kesme vade farkı koymadık. Şimdi aldığımız kararla vatandaşımızın sıkıntısına çözüm olmaya çalıştık" diye konuştu.
Buski faturalarında 12 metreküpe kadar su fiyatı birinci kademede 3,80 lira olarak tahakkuk ederken, 12 metreküp üzerindeki kullanımlar ise 7.22 olarak faturalandırılıyor. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ayhan Tütüncü
Ayhan Tütüncü - 2 hafta Önce

Şu şehri bursada en pahalı suyu bu il kullanmakta yazık sizlere

Bk
Bk - 2 hafta Önce

Kimse oy da vermez zaten bu kadar faturada sonra

Ayhan Tütüncü
Ayhan Tütüncü - 2 hafta Önce

Vatandaş yerse hakkımı helal etmiyorum dünyanın altıda var

Murat yener
Murat yener - 1 hafta Önce

80 ile 100 tl gelen faturalarım şimdi 237.50 tl geldi ve birinci taksiti bu ne rezillik bu zamanda insanlara bu zulüm nedir yazıklar olsun bütün faturalarımı cimere atıp yazacağım çoluk çocuk halkımızı helal etmiyoruz yazıklar olsun

Nihat Demir
Nihat Demir - 1 hafta Önce

Yalan bunlar hepsi pandemir zamanınıda faturalar tam ödedim bana 405 TL fatura ben hakkımı Allah’a havale ediyorum

Gökhan ulutaş
Gökhan ulutaş - 1 hafta Önce

Şimdi düzelten ne olur sayın başkanım 2 ay kol gibi geçirdiniz maşşAllah ödedikleri mizi ne olucak siz onu söyleyin

Sebat Temel
Sebat Temel - 1 hafta Önce

Sn Başkanım ben 20gün boyunca evde olmadığım halde 110 tl su faturası geldi

Mustafa demir
Mustafa demir - 1 hafta Önce

Busa büyükşehir bld ve ilçe belediyelerin gözle görülür bir icraatlari yok bence o makam oturma makami deyil icraat hizmet ve çalişma makamidir bu rsali vatandaşlar sizlerden daha etkili daha gözle görülebilir hizmet beklemektedir saygılar


SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327