Facebook'taki otomatik video oynatma özelliğine dikkat!

Sosyal medya paylaşım sitesi Facebook'ta yer alan otomatik video oynatma özelliği can yakıyor.

Facebook'taki otomatik video oynatma özelliğine dikkat!
Facebook’un otomatik video oynatma özelliği ile beraber videolar üzerine gelindiğinde play tuşuna basmadan otomatik olarak oynatılıyor. Kullanıcılar tarafından olumlu ve olumsuz tepkiler alan bu özellik, kotalı internet kullananlar için pek sevindirici bir uygulama değil. Bu özellik hem mobil Facebook uygulamasında hem WEB tarayıcısında faaliyet gösteriyor. Bu uygulamanın asıl amacı bir süre sonra otomatik oynayan reklam videolarına geçiş yaparak Facebook için ek reklam geliri elde etmek. Videoların otomatik oynatılması özellikle tablet ve cep telefonundan internet bağlanıldığında internette gezinme hızını yavaşlatıyor.

PEKİ, BU ÖZELLİĞİ KAPATMAK MÜMKÜN MÜ?

Evet, bu özelliği kapatmak mümkün. Facebook bu konudaki seçimi kullanıcıların inisiyatifine bırakmış. Otomatik video oynatma özelliğini kapatmak için, eğer Facebook’a PC’den bağlanıyorsanız ‘’Ayarlar’’ sekmesinde sol alt köşede ‘’videolar’’ sekmesini göreceksiniz. O sekmeye tıklayıp ‘’Video Ayarları’’ başlığından ‘’Videoları Otomatik Oynat’’ seçeneğini kapatarak videoların otomatik oynatılmasını engelleyebilirsiniz.
Bu uygulamayı telefonunuzda kapalı duruma getirmek istiyorsanız Android telefonlar için Facebook’tan uygulama ayarlarına girerek Video Otomatik Oynatma özelliğini devre dışı bırakmanız gerekiyor. İOS için ise yine Ayarlar menüsünden Facebook uygulamasının Ayarlar’ına girip video seçeneğini kapalı duruma getirmeniz gerekmektedir. Ayrıca tercihe göre uygulama ayarlarından ‘’Video Otomatik Oynatımı’’ kısmını açık, kapalı ve sadece Wİ-Fİ olarak değiştirebilirsiniz.Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2014, 11:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner327