banner333

Google'dan unutulma hakkı

Google, 'unutma hakkı' olarak isimlendirilen, isteyen şahısların kendileriyle ilgisiz veya geçersiz kişisel bilgilerinin kaldırılmasına yönelik başvurularını almaya başladı.

Google'dan unutulma hakkı

Avrupa Adalet Divanı’nın iki hafta önce verdiği karara uymaya başlayan dünyaca ünlü arama motoru Google, “unutma hakkı” olarak isimlendirilen, isteyen şahısların kendileriyle ilgisiz veya geçersiz kişisel bilgilerinin kaldırılmasına yönelik başvurularını almaya başladı.
Yeni alınan karara göre isteyen kişilerin, Google’ın resmi internet sitesinde bulunan başvuru formunu doldurarak kendileriyle ilgili bilgileri firmanın veri tabanından kaldırtabileceği belirtildi. Doldurulması istenilen formda internet kullanıcılarının hangi ülkede doğdukları, hangi linkin kaldırılmasını istedikleri ve taleplerinin nedeninin ne olduğu soruluyor. Google ayrıca talepte bulunan internet kullanıcısının geçerli bir fotoğrafını da istiyor.

Kararın sadece Avrupa’da uygulanacak olması Türkiye’den başvuru ve isteklerin kabul edilmeyeceği anlamına geliyor.

Avrupa Adalet Divanı 13 Mayıs’ta aldığı kararla internet ortamındaki ilgisiz ve geçersiz kişisel verilere yönelik linklerin bireylerin talebi halinde kaldırılmasına hükmetmişti.Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2014, 15:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner322

banner326

banner327