Görme engellilere özel bilgisayar kursu

Nilüfer Belediyesi Engelliler Hizmet Birimi ve Nilüfer Halk Eğitim Merkezi iş birliğiyle başlatılan görme engellilere özel sertifikalı bilgisayar kursu ile birçok engelli vatandaşın hayatını kolaylaştıracak çözümlere ulaşılması hedefleniyor.

Görme engellilere özel bilgisayar kursu

Bizim Ev Görme Engelliler Bölümü'nde uzun süredir gerçekleştirilen bilgisayar eğitimi destek çalışmalarının kapsamı Nilüfer Halk Eğitim Müdürlüğü ile yapılan işbirliği ile daha da genişletiliyor. Kursa katılan görme engelliler Milli Eğitim Bakanlığı onaylı bilgisayar kullanımı sertifikası alabilecekler.

Nilüfer Belediyesi
Engelliler Hizmet Birimi ve Nilüfer Halk Eğitim Merkezi iş birliğiyle düzenlenen kursta katılacak görme engelliler, ekran okuyucu program ile bilgisayarda klavye, world, excel, internet, e posta, dosyalama, yazı biçimlemeye kadar birçok konuda eğitim görecek. 8 ay sürecek 368 saat süreli kursa katılanlar Milli Eğitim Bakanlığı onaylı bilgisayar kullanımı sertifikası almaya hak kazanacak.

Kendisi de görme engelli olan kurs öğretmeni Bayram Yılmaz, kursa katılacakların kurs sonunda daha donanımlı hale geleceklerini belirtti. Yılmaz "Bu kursun sonunda görme engelli arkadaşlarımız bilgisayar kullanmayı öğrenerek, günlük yaşamdaki bir çok ihtiyaçlarını karşılayabilecekler. Kolaylıkla telefon, su, elektrik faturalarını ödeyip, internet mağazalarından alışveriş yapabilecekler. İnternetten istedikleri bilgiyi araştırarak bulabilecekler. En önemlisi de kursun sonunda alacakları sertifika ile iş yaşamına katılma yolunda büyük bir adım atmış olacaklar" dedi.

Nilüfer Belediyesi Engelliler Hizmet Birimi Sorumlusu Nilgün Gülay da işverenlerin engelli istihdam etmemelerindeki en önemli gerekçenin işe uygun kişiyi bulamamak olduğunu belirtti. Gülay "Tabi bu bakış açısının altında yatan nedenleri sorgulamak gerekli. Acaba eğitim ortamlarımız ne derece engelli bireylere uygun, nasıl bir eğitim imkanı sunuyoruz, bu imkandan engelli bireyler ne kadar yararlanabiliyor, işveren ne kadar kalifiye engelli personeli istihdam ediyor. En önemlisi de ister engelli ister engelsiz olsun her bir birey için çalışma bir haktır. Bizler de bu hakkın kullanımı için böyle bir çalışmayı başlattık" dedi.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2014, 15:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327