Hakemlerin profesyonellik sevinci

Hakemler, profesyonel hakemlik uygulamasından çok memnun olduklarını, bu uygulamayla başarılarının artacağını söylediler.

Hakemlerin profesyonellik sevinci
Türkiye Futbol Federasyonu tarafından ilk olarak geçen yıl 6 hakemle başlatılan Profesyonel Hakemlik uygulaması için yapılan imza töreninin ardından hakemler, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Üst klasman hakemi Fırat Aydınus, "Gerek Türk hakemliği gerekse Türk futbolu için devrim niteliğinde olan bu süreç içerisinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Avrupa düzeyinin üstünde olan böyle bir komplekste mental ve fiziksel hazırlıklarımızın profesyonel anlamda bize geri dönüşüm katkılarını çok olumlu olarak göreceğimize inanıyorum. Bu vesile ile yeni sezon kulüplere futbolseverlere fair play sevgi ve saygı çerçevesinde bir sezon diliyorum" dedi.

HÜSEYİN GÖÇEK: "HAKEMLİKLE YATIP KALKACAĞIZ"

Profesyonel hakemliğin uzun senelerden beri Avrupa’da uygulandığını belirten Hakem Hüseyin Göçek, "Bu sistemin yararları da Avrupa’da verimli bir şekilde alınmakta idi. Bizde de bu profesyonel hakemlik geçtiği için hem genç nesile ışık tutmamız açısından hem de hakemlik çıtasını Avrupa’da yükseltmek açısından çok yararlı olacağına inanıyorum. Ve bu sistemde haftada üç gün Riva’da belli eğitimlere gireceğiz. Bir hafta önce oynanan maçların değerlendirmesini yapacağız. Böylece hakemlikle yatıp kalkacağız. Daha önceleri kendi işimiz olduğundan dolayı iş yerinin sıkıntısından arınmış olacağız. Böyle çok verimli olacağına inanıyorum." ifadelerini kullandı.

BARIŞ ŞİMŞEK: "BU UYGULAMA TÜRK FUTBOLU İÇİN MİLAT"

Profesyonel hakemlik uygulamasının Türk futbolu için milat olacağını vurgulayan FIFA kokartlı hakemlerinden Barış Şimşek, "Biz 1 Nisan’dan beri bu uygulamanın içindeyiz. Deneme sürecini yaşayan 6 kişiden biriyim. Türk futbolu için milat olduğuna inanıyorum. İşimizden arta kalan zamanı ayırmayacağız hakemliğe tamamen hakemliğe yoğunlaşacağız. İlerleyen zamanlarda bize çok faydası olacak. Eğitim çalışmalarımız daha iyi noktalara ulaşacak. İlerleyen dönemlerde bunun meyvelerini alacağız. Bu bir başlangıç. Şuan dokuz kişi ile başladı ama ileride bizim alacağımız sonuç genç arkadaşlarımız için hedef oluşturacaktır. İnşallah iyi şeyler elde ederiz. Hepimize hayırlı olsun" diye konuştu.

METE KALKAVAN: "BUNDAN SONRA HER ŞEYİMİZİ HAKEMLİĞE AYIRABİLİRİZ"

Profesyonel hakemlik uygulamasına geçtikleri için heyecanlı olduklarını belirten FIFA Kokartlı hakem Mete Kalkavan ise, "Heyecanlıyız. Türk sporuna Türk hakemliğine hayırlı olsun. Bundan önce herkesin meslekleri vardı. Sorulduğu zaman herkes kendi mesleğini söylüyordu. Dışarıda gezdiğimiz zaman insanlar bizi hakemlik unvanı ile tanıyordu genellikle. Bundan sonra bize sorduklarında rahatlıkla hakemlik yaptığımızı söyleyebiliriz. Bundan sonra her şeyimizi hakemliğe ayırabiliriz. Kesinlikle de performanslarımızda ve başarımızda artış olacaktır." şeklinde konuştu.

TOLGA ÖZKALFA: PROFESYONELLİĞİN GELİŞİ İLE YÜZDE YÜZÜMÜZÜ HAKEMLİĞE VEREBİLECEĞİZ"

Türk futboluna ve hakem camiasına hayırlısı olmasını söyleyen Tolga Özkalfa da, "Profesyonelliğin getirdiği yaşam tarzını, düşünce tarzını hem fiziksel olarak hem de mental olarak hazırlanmayı bu sayede daha da ileri götüreceğimizi düşünüyorum. Hakemlik açısından bakıldığı zamanda hem bireysel gelişim hem de diğer hakemlerin gelişimine olan katkı pilot olarak uygulanıp sonuçları alınmıştı. Bizde diğer arkadaşlarımıza katılarak bu olumlu sürecin en iyi şekilde ilerlemesine katkı vereceğiz. Profesyonelliğin gelişi ile yüzde yüzümüzü hakemliğe verebileceğiz" ifadelerini kullandı.

ALİ PALABIYIK: "GENÇ YAŞTA BU EKİBİN İÇİNDE OLMAKTAN ÇOK MUTLUYUM"

Herkes için güzel bir sezon geçmesini temenni eden FIFA Kokartlı hakemlerden Ali Palabıyık, "Biz üç aylık deneme sürecinde güzel bir çalışma başlattık. Olumlu sonuçlarını aldık. Bu ekibin içinde bu genç yaşta bulunmaktan dolayı da çok mutluyum. İnşallah burada diğer hocalarımızın bize katılması ile birlikte çalışmalarımızı daha sistemli hale getirerek başarı oranımızı en üste çıkarmaya çalışacağız." dedi.

Bu projede yer aldığı için mutlu olduğunu ifade eden Bülent Yıldırım, "TFF’nin futbolun geliştirilebilmesi için yürüttüğü projelerden bir tanesi bu çalışma. Endüstriyel futbolda üst liglerin daha sağlıklı yönetilebilmesi, hakemin daha rahat müsabakalara hazırlanabilmesi için gerçekleştirilmiş bir proje. Bu projede olmaktan dolayı son derece mutluyuz" diye konuştu. 


Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2015, 16:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327