Hüsnü Züber vefat etti...

Bursa'nın tanınmış isimlerinden emekli Hüsnü Züber hayatını kaybetti. Züber, 10 yıl önce Hamitler Kent Mezarlığı'nda kendisine bir mezar satın almıştı.

Hüsnü Züber vefat etti...

Züber, vasiyeti üzerine bir hafta sonra defnedilecek.
Emekli harita mühendisi, yarbay ve dağlama sanatçısı Hüsnü Züber, tedavi gördüğü hastanede hayata veda etti. Evinde düşerek baygın halde bulunan Züber, özel bir hastaneye kaldırılarak yoğun bakıma alınmıştı. Ağaç dağlamanın yanı sıra folklor araştırmacısı ve koleksiyoncu olan Hüsnü Züber birçok sergi açmıştı. 10 sene önce Hamitler Kent Mezarlığı'ndan kendisine bir mezar bile satın alan Hüsnü Züber, 'Sağlığımda mezarımı bile kendim yaptırayım, dostlarım öldükten sonra uğraşmasınlar" demişti.
Ölümünü herkesin bilmesini, ondan sonra cenzaesinin defnedilmesini vasiyet eden Züber’in cenazesi bir hafta sonra kaldırılacak.
Muradiye semtinde Muradiye Hamamı’nın hemen arkasında bulunan, 19 yüzyıldan kalma Osmanlı evi, 1836 yılında devlet misafirhanesi, daha sonra Rus konsolosluğu olarak kullanıldı. 1877 - 1988 yılları arasında mesken olarak kullanılan ev, Züber tarafından satın alınmıştı. Restorasyonun ardından 1992 yılında müze olarak açılan tarihi ev, 1994 yılında Züber tarafından Büyükşehir Belediyesi’ne bağışlanmıştı. 

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2015, 12:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327