O videolar Youtube'ta artık izlenmeyecek!

IŞİD’in infaz ve propaganda videolarının insanlara ulaşmasını engellemek için internet devi Google harekete geçti.

O videolar Youtube'ta artık izlenmeyecek!
GoogleÜrdünlü pilot Muaz el- Kesasibe'nin yakılarak infaz edilişinden sonra şirketin Arapça bilen yeni elemanlar işe aldığı açıklandı. 

Bu kişilerin başlıca görevinin IŞİD’in propaganda paylaşımlarını Google’a ait sitelerden kaldırmak olacağı belirtildi.

İngiliz Daily Mail gazetesi konu ile ilgili haberinde Google’ın bu görev için kaç kişiyi işe aldığını açıklamadığını ancak “Şirkete yakın kaynakların tüm zaman dilimlerinde görev yapacak yeni elemanlarla anlaştığını” söylediğini yazdı.

İngiltere merkezli radikalleşme karşıtı düşünce kuruluşu Quilliam’dan Jonathan Russell konu ile ilgili yaptığı basın açıklamasında internetteki şiddet videolarının IŞİD’in yeni destekçiler kazanmasında önemli rol oynadığını söyledi ve “Google’ın kararını mutlulukla karşılıyoruz. Son altı ayda teknoloji firmalarının radikal paylaşımların yayılmasını engellemek için daha fazla çaba gösterdiğini görüyoruz. Gerçekten bir değişim yaşanıyor. Elbette henüz bu önlemlerin etkilerini görmek için çok erken ancak şirketlerin doğru yönde adım attığını görmek bizi mutlu ediyor” dedi.

Google’a ait olan video paylaşım sitesi Youtube’un kuralları gereği başkalarını şiddet içeren eylemlerde bulunmaya yöneltecek içeriklerin sitede yayınlanması yasak. Ancak site yetkilileri sitenin kullanıcıları tarafından yapılan paylaşımları yayınlamadan önce kontrolden geçirmiyor. Uygunsuz paylaşımlar yine site kullanıcılarından gelen şikayet raporları sonucunda incelenip gerekirse kaldırılıyor. 


Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2015, 16:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner325

banner326

banner327