Orhangazi’de Kurtuluş Coşkusu

Bursa’nın Orhangazi ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 92. yıldönümü törenlerle kutlandı.Cumhuriyet Alanı’nda yapılan törende renkli görüntüler yaşandı. Kutlamalara Orhangazi Kaymakamı Mustafa Selman Yurdaer, Garnizon Komutanı...

Orhangazi’de Kurtuluş Coşkusu
Bursa’nın Orhangazi ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 92. yıldönümü törenlerle kutlandı.
Cumhuriyet Alanı’nda yapılan törende renkli görüntüler yaşandı. Kutlamalara Orhangazi Kaymakamı Mustafa Selman Yurdaer, Garnizon Komutanı Ogün Demir, Belediye Başkanı Neşet Çağlayan ile çok sayıda vatandaş katıldı.. Çağlayan, yaptığı konuşmada, “92 yıl önce, 10 Eylül 1922 tarihinde, güzel ilçemiz Orhangazi, 2 yıl 2 ay süren işgalden kurtulmuştur. Bugün bizim için farklı bir gün. Kurtuluş günümüz hepimize kutlu olsun. 1927 Hüdavendigar salnamesinde Orhangazi için şu ifadelere yer verilmiştir: ‘Yeterli gücü olmadığı halde, halkının yurtseverliği sayesinde düşmanın içeri sokulmasına engel olan Pazarköy, kaçarken Yunanlılar tarafından yakılmıştır. Bu verimli, çalışkan halkın, çok yakında, uzun süredir taşıdığı köy sıfatını modern bir şehir sıfatına taşıyacağı kuşkusuzdur’. Adeta o gün bu yazılanlar bugünkü Orhangazi’ye ışık tutmuş, tarihinden ve bulunduğu coğrafyadan aldığı güçle, hızla bölgenin ve Türkiye’nin güçlü ilçelerinden birisi haline gelmiştir” dedi.
Konuşmaların ardından folklor ve karate gösterileri yapıldı. Törenin son bölümünde ise çeşitli yarışmalara katılan sporculara hediye ve madalyaları protokol mensupları tarafından takdim edildi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner325

banner326

banner327