Saruhan Ayber vefat etti

Bursa basınının önemli isimlerinden Saruhan Ayber tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Saruhan Ayber vefat etti

Bursa medyasının acı kaybı. Bursa'daki gazetecilerden kiminin abisi, kiminin amcası, kiminin ustası olan Saruhan Ayber tedavi gördüğü Medicabil Hastanesi'nde hayatını kaybetti.

Saruhan AYBER kimdir?

İstanbul'da 1939 yılında doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Manisa'da yaptı. İzmir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'ni bitirdi.
Gazetecilik yaşamına 1958'de Demokrat İzmir'de başladı.1960'ta Yeni Asır'a geçti, bu gazetenin yazı işleri müdürü oldu.1968-1974 arasında Ege Üniversitesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu'nda öğretim görevlisi olarak çalıştı.

1973'te İzmir Ekspres'in yazı işleri müdürlüğüne getirildi. 1974'te Bursa'da çıkarılma hazırlıkları yapılan ilk ofset gazete Bursa Hakimiyet'in yazı işleri müdürlüğü ve genel yayın yönetmenliği ile görevlendirildi. Gazetenin Türkiye standartlarında teknik ve içerik özelliği kazanması için çaba harcadı.
1977-1984 yılları arasında Bursa Gazeteciler Cemiyeti'nin başkanlığını yaptı. Bursa'da basının tipodan ofsete dönüşümü aşamasında önemli katkıları bulundu.
1986'da bir kez daha İzmir'den çağrı aldı ve Yeni Asır'ın genel müdür ve genel yayın yönetmeni oldu. Bir süre sonra İstanbul'da yayımlanmaya başlanan Sabah'a, daha sonra Günaydın'a geçti. Günaydın Gazetesi'nin o dönemdeki sahibi Asil Nadir'in İngiltere'de tutuklanması nedeniyle ödeme zorluğuna düşmesi ve gazete çalışanlarının açıkta kalma tehlikesiyle karşılaşması üzerine, 22 Temmuz 1991'de bizzat çalışanların sahibi olduğu Yeni Günaydın gazetesini örgütledi.1993'te gazetenin, içinde bulunduğu zor koşullar nedeniyle Bekir Kutmangil'e satışını gerçekleştirdi.

1 Ocak 1995'ten itibaren yeniden Bursa'ya döndü ve Bursa Hakimiyet'te görev aldı. Gazetenin Bursa 2000'e dönüşüm çalışmalarını yönetti. Bursa Gazetecilik AŞ'de yönetim kurulu başkan vekilliği görevine getirildi ve murahhas üye olarak yeni gazetenin sorumluluğunu üstlendi.
Temmuz 1998'de bu görevinden ayrıldı ve Bursa'da bir danışmanlık bürosu açarak serbest çalışmaya başladı. Aralık 2000'de İstanbul'daki Bilgi Üniversitesi'nin yönetim kurulu üyeliğine getirildi.

Ayber 2001 yılında, Olay Medya Grup Başkanı oldu.

Olay Medya'dan ayrıldıktan sonra danışmanlık bürosuna döndü. Sürekli basın kartı sahibi olan Ayber, özellikle kültür zenginliği ve müzik bilgisiyle tanındı. Ayber'in basın sorunlarını içeren araştırma ve incelemeleri ile bu konularda yayımlanmış çalışmaları vardır.


Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2014, 13:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner326

banner327