Sportif hukuka göre şike yapılmıştır

Galatasaray Kulübü, şike davasında Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu bazı sanıkların yaptığı yeniden yargılama ve infazın ertelenmesi taleplerini kabul etme kararıyla ilgili bir açıklama yaptı.

Sportif hukuka göre şike yapılmıştır

Sarı-kırmızılı kulübün resmi internet sitesinde "Şike konusunda gerçekler" başlığıyla yayımlanan açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

"Yargıtay’dan kesinleşen şike davasında mahkum olan bazı şahıslarla ilgili, yeniden yargılama kararının verilmesinden sonra toplumda yaratılmaya çalışılan algı üzerine bazı gerçeklerin açıklanmasını zorunlu gördük. Türk sporunun en önemli paydaşı olan Galatasaray Spor Kulübü, 'adaletli ve ahlaklı bir spor' için yürüttüğü mücadelede, temiz toplumdan yana her kurum ve her kişi gibi, bu davanın doğrudan tarafıdır.

17 Haziran’la simgelediği duruş doğrultusunda adaletin yerine getirilmesi için mücadeleye devam etmek ve görüşlerini kamuoyuyla paylaşmak da en doğal hakkı ve görevidir.

TRABZONSPOR'DAN SERT AÇIKLAMA

13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği karar konusunda bir değerlendirme yapmayı, süreç devam ettiği için, hukuka olan saygımız açısından doğru bulmuyoruz. Ancak, gerekçesi ve sonucu ne olursa olsun, bu kararın, sportif hukuk açısından 'Şike Davası'nın özüyle hiçbir ilgisi yoktur. Adı geçen hükümlüler, yeniden yargılama yoluyla beraat etseler dahi, bu karar, sportif hukuka göre 2010-2011 sezonunda şike yapılmış olduğu gerçeğini değiştirmeyecektir.

Uluslararası yargı organlarında ceza verilmesine yol açan deliller, sportif hukukun dava dosyaları arasında kıyamet gününe kadar en önemli kanıt olarak kalmaya devam edecektir. UEFA ve CAS dahil, bütün uluslararası kurullar, ülkelerin yerel mahkemelerinin kararlarıyla bağlı olmayıp, sportif cezaları, kendi bağımsız yargılamaları sonucu verdiklerini defalarca dile getirmiştir. Şike hükümlüleri, UEFA Disiplin Kurulu, UEFA Tahkim Kurulu ve CAS yargıçları önünde, mevcut iddia ve delillerle ilgili, saatlerce savunma yapmış ve bu süreç sonunda kurul üyelerini ikna edememiş, aksine üç önemli uluslararası mahkeme de, ilgili takımların kesin olarak şike yaptığına karar vermiştir.

ULTRASLAN'IN İSYANI: DİLSİZ ŞEYTANLAR

Bu kararların sabit olduğu da herkesçe bilinmektedir. Bu gerçeklere rağmen, kamuoyunu manipülatif ve yalan haberlerle yönlendirmek isteyenlere karşı özellikle medyayı uyarmayı görev biliyoruz. Bu tür maksatlı haberlerin, kamuya açık şirketlerde hissedarları zarara uğratabileceği riskini de herkes düşünmek zorundadır. Bilinçli spor kamuoyu, sızdırılan haberlere gülüp geçmektedir.

Galatasaray Futbol Takımı, kendisine UEFA’dan gönderilen yazı doğrultusunda, gruplara doğrudan katılarak Türkiye’yi Şampiyonlar Ligi’nde bu yıl da onurla temsil edecektir. Bundan da kimsenin şüphesi olmasın. Sonuç olarak, ahlaklı ve adaletli spor mücadelesini sürdüren Galatasaray Spor Kulübü, çocuklarımızın kirli bir spor ikliminde yetişmemesi için, bu davanın doğrudan tarafı olup, ulusal ve uluslararası düzeyde süreci sonuna kadar takip edecektir."

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2014, 17:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327