Türk Sineması en iyi 100 filmini seçiyor

Türkiye sinemasının en iyi 100 filmi halkın oyları ile belirlenecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk sinemasının 100. yılında, internet üzerinden yaptığı oylama ile yüzyılın 100 Türk filmini seçiyor. İlk sonuçlara göre 1. sırada Hababam Sınıfı var...ı Ömer Çelik, geride bıraktığı yüzyılda birçok başarılı ve gurur verici yapımı armağan eden Türk sinemasının en iyi 100 filminin halkın oyları ile belirleneceğini bildirdi.

Çelik, yaptığı yazılı açıklamada, Türk sinemasının 100. yılının kutlandığını ve bakanlık olarak halkın sinemaya olan ilgisini arttırmayı hedeflediklerini belirtti.

Türk sinemasının Fuat Uzkınay tarafından 1914'te çekilen "Ayestefanos'taki Rus Abidesi'nin Yıkılışı" adlı belgesel ile tarihi yolculuğa başladığını kaydeden Bakan Çelik, "Geride bıraktığı yüzyılda birçok başarılı ve gurur verici yapımı bizlere armağan eden Türk sinemasının en iyi 100 filmini halkımızın oyu ile belirleyeceğiz" ifadesini kullandı.

Son yıllarda Türk sinemasının uluslararası alanda elde ettiği prestijli ödüllerin, katıldığı uluslararası festivallerin geleceğe yönelik umut ve beklentileri daha da yükselttiğini bildiren Çelik, açıklamasında şunları belirtti:

"Akademisyenler, meslek birlikleri ve sivil toplum kuruluşları tarafından belirlenen 500 film arasından seçilen 300 film halkımızın oyuna sunulacak. 1 Eylül'e kadar sürecek oylamanın sonuçlarını düzenleyeceğimiz özel bir gece ile kamuoyuna duyuracağız. Düzenlenecek gecede seçilen 'En İyi 100 Türk Filmi'ne ait afiş ve görüntüler de bir sergi ile sinemaseverlerle buluşturulacak. Ayrıca her filmden bir kostüm tekrar dikilerek kamuoyunun beğenisine sunulacak ve ardından bu kıyafetler, açılacak 'Ulusal Film Arşivi ve Sinema Müzesi'nde sergilenecek. 

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk sinemasının 100. yılında, internet üzerinden yaptığı oylama ile yüzyılın 100 Türk filmini seçiyor. İlk sonuçlara göre 1. sırada Hababam Sınıfı var.


OY VERMEK İÇİN TIKLAYIN

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2014, 12:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327