banner333

Yeryüzünün ilk penisli dişisi

Brezilya'da "penisli" bir dişi böcek türü keşfedildi. Uzmanlar yeryüzünde karşı cinsin üreme organına sahip ilk hayvan örneğinin bu olduğunu söylüyorlar.

Yeryüzünün ilk penisli dişisi

Neotrogla denilen türün dişisi sertleşme özelliğine sahip üreme organına, türün erkeği ise vajina benzeri bir üreme organına sahip.

Dişi, ginosom adı verilen penis benzeri organıyla erkeğin vajinaya benzeyen organına girerek sperm emiyor.
Current Biology adlı dergide yayımlanan araştırma raporuna göre Neotroglalarda dişinin daima üstte olduğu çiftleşme dikkate değer bir süre -40 ila 70 saat- devam ediyor.

ÜREME ORGANLARININ TERS OLDUĞU İLK ÖRNEK 

Raporun yazarı Japonya'nın Hokaido Üniversitesi'nden Kazunori Yoshizawa, "Cinsiyet rolü değişikliği bir çok başka hayvanda daha önce bulunmuştu ama üreme organlarının ters olduğu ilk örnek Neotrogla" diyor.
Böcekler Brezilya'nın doğusundaki bir mağarada bulundu ve bu özellikler Neotrogla familyası içinde dört ayrı türü kapsıyor.

SADECE ÇİFTLEŞME DEĞİL BESLENME DE SAĞLIYORDişinin ginosom adı verilen penis benzeri organı erkeğin içine girdiğinde şişiyor. Organın içindeki dikenler sayesinde iki böcek birbirine yapışıyor.Bu olağanüstü rol değişikliğinin, böceklerin yaşadığı mağara ortamındaki besin yetersizliği sonucu gelişmiş olabileceği düşünülüyor.
Çiftleşme dişiye erkeğin vajinasından sadece sperm değil, besleyici değeri yüksek diğer sıvıları da emme imkanı veriyor.
O nedenle çiftleşme ne kadar sık olursa dişi o kadar beslenmiş de oluyor.

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2014, 14:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner322

banner326

banner327