13 Polis Serbest Bırakıldı

13 Polis Serbest Bırakıldı

Adana’da yasa dışı dinleme iddialarına ilişkin yürütülen soruşturma kapmasında gözaltına 13 polis tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Polislerin aileleri, adliye arkasında gözyaşlarına boğuldu.
Adana Cumhuriyet Başsavcılığınca "kişisel verileri usulsüz ele geçirme", "yok edilmesi gereken verileri yok etmeme", "özel hayatın gizliliğini ihlal" ve "resmi belgede sahtecilik" suçlarından, Adana’da emniyet personeline yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınan Emniyet Müdür Yardımcı Halil Dağ, Emniyet Müdür Yardımcısı E.Y, Şube Müdürü Yusuf Ziya Toprak, Şube Müdürü M.K, Şube Müdürü S.K, Şube Müdürü İbrahim Sağır, Emniyet Amiri M.R.K, Başkomiser F.İ, Komiser Yardımcısı Y.E. ve polis memurları A.Ö, N.A, S.A. ile C.B.’nin adliyedeki işlemleri 16 saat sürdü. Savcılıktan C.B’yi serbest bırakırken, 12 kişiyi tutuklanmaları istemiyle Sulh Ceza Mahkemesi’ne sevk etti. Burada yaklaşık 10 saat süren işlemlerin ardından hakim 12 polisin tutuksuz yargılanmasına karar verdi.
Polislerin yakınları ise, onlar hakim karşısındayken gece boyunca sabaha kadar uyumadan adliye arkasında bekledi. Polis yakınları kimi zaman slogan atarken, kimi zaman da dua okuyarak onlara destek verdi. Bazı polis yakınları ise zaman zaman gözyaşlarına boğuldu.
16 SAAT SONRA GELEN HABER HERKESİ AĞLATTI
Tam 16 saat sonra hakim 12 polisin de tutuksuz yargılanmasına karar verince polis yakınları birbirlerine sarılarak gözyaşlarını tutamadı. Bir süre sonra adliyenin arka kapısından Eski Terörle Mücadele Şube Müdürü Yusuf Ziya Toprak çıkıp ailesine sarılarak gözyaşını tutamadı.
Daha sonra çıkan eski Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesinden sorumlusu İl Emniyet Müdür Yardımcısı Halil Dağ, ailesine sarıldıktan sonra yaptığı açıklamada, 22 yıllık polis olduğunu, 2 yıldır Adana’da çalıştığını, polis olarak vatanına hizmet ettiğini ve bundan sonra da hizmet etmeye devam edeceğini söyledi.
Eski Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdür Yardımcısı İbrahim Sağır ise, "Hala adalet var, hala adil hakim var" dedi. Sağır’ın eşi ise, "Delil istiyorum bana delil göstersinler" diye tepki gösterdi.
Adliye arkasında bekleyen kalabalık ise "Türkiye sizinle gurur duyuyor" diye slogan attı.