Açıklanan 62. Hükümet Kabinesi

Açıklanan 62. Hükümet Kabinesi

Başbakan Vekili Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı yeni kabinede, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu yürütmekte olduğu Orman ve Su İşleri Bakanlığı görevinde kaldı.
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Vekili Ahmet Davutoğlu’nun 62. hükümetin kabinesinde yer alan isimleri açıklamasının ardından, 61. hükümette Bakan olan bazı isimlerin yanı sıra Bakan Eroğlu da yürütmekte olduğu ve Su İşleri Bakanlığı görevinde kaldı. 2007 Milletvekilliği seçimlerinde AK Parti Afyonbkarahisar Milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne giden Bakan Eroğlu, aynı yıl kurulan 60. hükümette 28 Ağustos 2007’da Çevre ve Orman Bakanı olmuş, daha sonra gerçekleştirilen 2011 Milletvekilliği seçimlerinden seçilen Bakan Eroğlu, bakanlık isimlerinde yapılan değişiklik ile 61. hükümetin Orman ve Su İşleri Bakanı olmuştu. Başbakan Vekili Davutoğlu’nun açıkladığı 62. hükümetin kabinesinde Bakan Eroğlu yine yer almayı başarırken yaklaşık 7 yıldır sürdürdüğü bakanlık görevine devam edecek.
BAKAN EROĞLU KİMDİR?
8 Ağustos 1948’de Afyonkarahisar Şuhut’ta doğdu. Babasının adı İbrahim, annesinin adı Emine’dir. İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nü bitirdi. Doktorasını İTÜ’de tamamladı. Hollanda Delft’de araştırmalar yaptı. 1984’de doçent, 1991’de profesör oldu. İTÜ İnşaat Fakültesi Yönetim Kurulu Üyeliği, Çevre Mühendisliği Bölümü Çevre Teknolojisi Ana Bilim Dalı Başkanlığı, İSKİ Genel Müdürlüğü, İSTAÇ, KİPTAŞ, BİMTAŞ, HAMİDİYE, İSFALT A.Ş., İstanbul Ağaç ve Peyzaj A.Ş.’de Yönetim Kurulu Başkanlığı, İGDAŞ’da Yönetim Kurulu Üyeliği ve Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü yaptı. BEDAŞ, AYEDAŞ, TEMSAN Yönetim Kurulu Üyeliklerinde bulundu. Su Vakfı kurucusu ve mütevelli heyet üyesi olup, Dünya Su Konseyi guvernörüdür. 45’i yabancı dilde olmak üzere 350’nin üzerinde kitap, ilmi makale, tebliğ ve mesleki teknik raporları yayınlandı. 23. Dönem Afyonkarahisar Milletvekili. 60. Hükümet’te Çevre ve Orman Bakanlığı görevini üstlendi. İyi düzeyde İngilizce bilen Eroğlu, evli ve 4 çocuk babasıdır.