Akdoğan, Başbakan Yardımcılığı Görevini Atalay’dan Devraldı

Akdoğan, Başbakan Yardımcılığı Görevini Atalay’dan Devraldı

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, yeni görevinde çözüm sürecini yönetip yönetmeyeceğine ilişkin, "İş bölümü yapılmadı" dedi.
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Vekili Ahmet Davutoğlu, 62. Hükümette yer alan isimleri açıklamıştı. Başbakan Yardımcısı olan Yalçın Akdoğan, görevi Beşir Atalay’dan devraldı. Atalay, devir teslim töreni öncesi yaptığı açıklamada, "Bugün bildiğiniz gibi AK Parti 62. Hükümetini açıkladı. Rabbim hayırlar eylesin inşallah. Bu AK Parti’nin 5. hükümeti. Bu yeni hükümet içinde ben görev almamış oldum. Yalçın Akdoğan, benim değerli kardeşim, bu o da onu, o da bu odayı çok iyi bilir. Ben kendisine hem bu odayı hem de bu görevi devrediyorum. 18 Kasım 2002 yılında 58. Hükümet kurulduğunda geldim bu odaya oturdum. Değişik görevlerde bulundum. 12 yıla yaklaşıyor. 9 yıl bu odada oturmuş oldum. Bu oda küçüktür ama içi çok doludur. Çok hatıralar vardır bu odada. Ben de hamdolsun bu odada çok verimli günler geçirdim. 12 yıl az değil. Bu kutlu hareketi rabbim nasip etti. Burada rol aldım. Elimden geleni yaptım. 12 yıla yakın bir süre sonunda da iş ferahlılığıyla, onurla bu görevden ayrılıyorum. Yeni bir hükümet kuruluyor. 3. dönem içindeyiz. Seçime kadar sürse sürecekti. Affımı arzetmiştim, kendileri de sağolsunlar onlar da bu anlayışı gerçekleştirdiler" dedi.
Özgürlüklerin artması, insan haklarının geliştirilmesi ve AB sürecine başından beri destek verdiğini anlatan Atalay, "Daha nice yapılacak işler var. Yeni arkadaşlarım bunları yürütecek. Bizde bir dava ahlakı vardır. Sabah yeni Başbakanımızla biraraya geldik. Partimize, davamıza hepimiz hangi katkıları verirsek her safhada verimli oluruz. Bundan sonra da şüphesiz partimin emrindeyim" ifadelerini kullandı.
Atalay, "Yalçın Akdoğan siyasi hayatın içinde en çok iletişim içinde olduğum arkadaşlarımdan birisidir. Yalçın Bey bu siyaset içinde yetişmiş bir arkadaşımız. Yeni kabineye büyük desteği olacaktır. Yeni bir enerji bu kabineyi hiç gözümüz arkada kalmadan yönetecektir. Kendisini tebrik ediyorum. Yeni doğmuş Hatice Kübra için hayırlı olsun" diye konuştu.
"HÜKÜMET PROGRAMI PAZARTESİ GÜNÜ AÇIKLANACAK"
Yalçın Akdoğan ise, "Bayrak yarışında bayrağı devraldık. Bayrak yarışında aynı takımda yer alanlar birbirine devrederler. Bize hangi görev verilirse bu uğurda mücadele etmeyi vazife biliriz. 12 yılda AK Parti iktidarı sessiz projelerini hayata geçirdiyse bunun altında Beşir Atala’yın imzası vardır. 12 yılda biz çok zor zamanlar geçirdik. Bu zamanlarda o süreçleri birlikte atlattık. Beşir Bey derdi olan, davası olan demokrat bir insandır. Bir olay meydana geldiğinde benim alanım değildir demez, hemen teyakkuza geçer. Yeni Türkiye’nin inşasında bu rolü üstleniyoruz. Önümüzde yapacak çok iş var. Hükümet programı pazartesi günü açıklanacak. Bizler projeleri gerçekleştirmek için el birliğiyle hareket edeceğiz. Sıkıntılı günler içinde bundan sonra da ilk arayacağım kişi Beşir Atalay’dır. Allah bizi mahcup etmesin. İnşallah buna layık olalım. Atalay, bizim hocamızdır. Bundan sonraki süreci de el birliğiyle yürütmeye devam edeceğiz” dedi.
Atalay ve Akdoğan, devir teslim töreni sonrası gazetecilerin sorularını cevapladı. Bir gazetecinin ’Çözüm sürecini siz mi yürüteceksiniz?’ sorusu üzerine Akdoğan, "İş bölümü yapılmadı" cevabını verdi. Aynı soruya Atalay ise, "Sayın Başbakanımız, ’İlk Bakanlar Kurulu’nda başbakan yardımcılarımızın görevleri belirlenecek’ dedi" karşılığını verdi.