Altındağlı Genç Mehteranlar Arap Kanalına Konu Oldu

Altındağlı Genç Mehteranlar Arap Kanalına Konu Oldu

Altındağ Belediyesi’ne bağlı Gençlik Merkezi öğrencileri tarafından kurulan Mehter Takımı, Orta Doğu ve Arap dünyasının en çok izlenen televizyon kanalı El Cezire’de haber bültenine konu oldu.
İlk olarak 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarında ve 31 Ağustos Pazar günü Karapürçek Yağlı Güreşleri’nde seyirci karşısına çıkacak olan genç mehteranlar, ilk sahne deneyimlerinden önce televizyonda kendilerini gösterdi. Başarıları ve disiplinleriyle kısa sürede fark edilen Altındağlı genç mehteranlar, şimdi büyük bir hızla seyirci karşısına çıkacakları güne hazırlanıyor.
Karapürçek 1 ve Karapürçek 2 Gençlik Merkezi öğrencileri, birçok marşı büyük bir başarıyla seslendiriyor. ‘Ceddin Dede, Genç Osman, Ey Şanlı Ordu, Estergon Kal’ası, Fetih Marşı, Hücum Marşı ve Mehter Marşı’ bunlardan sadece birkaçı. Bir Mehter Takımı’nda olması gereken tüm unsurlar bu takımda da mevcut. Mehter Başı, Çevgenler, Zurnazenler, Boruzenler, Nakkarezenler, Zilzenler ve Davulzenler başarılarıyla profesyonel mehteranlar adeta taş çıkarıyor. Altındağlı çocukların kurduğu Mehter Takımı, Osmanlı Devleti’ndeki Mehter Takımı ile birebir aynı özellikleri taşıyor. Ekibin önünde Mehteran Bölümü Komutanı yer alırken, sol tarafta da Zırhlı Muhafızı ile yeşil sancak bulunuyor. Ortada ak sancak, sağ başta ise kırmızı sancak dikkat çekiyor. Sancakların arkasında üç sıra halinde dizilen dokuz tuğ göze çarpıyor. En arkada atların temsili sesini oluşturan kösler görülüyor. Mehter Takımı’nda yürüyüşler besmeleyle sağ ayakla başlıyor.
“TÜM ALTINDAĞLI GENÇLERİMİZİ GENÇLİK MERKEZLERİNE BEKLİYORUM”
Altındağlı çocukların kendilerine uygun imkanlar tanındığında ve fırsat verildiğinde hemen her alanda başarılı olacaklarına yürekten inandığını söyleyen Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, Altındağ Belediyesi Gençlik Merkezleri’nin bu amaçla açıldığını söyledi. Başkan Tiryaki, tüm Altındağlı gençleri gençlik merkezlerinden faydalanmaya çağırdı.