Atatürk’ün Devrekani’ye Gelişi Kutlandı

Atatürk’ün Devrekani’ye Gelişi Kutlandı

Atatürk’ün, Kastamonu’ya gelişi, Şapka ve Kıyafet İnkılabı’nın 89. yıldönümü kutlamaları, Devrekani ilçesinde devam etti.
23-30 Ağustos tarihleri arasında kutlanan Atatürk’ün, Kastamonu’ya gelişi, Şapka ve Kıyafet İnkılabı’nın 89. yıldönümü etkinlikleri kapsamında ilçelerde de kutlama programı düzenlendi. İlçede gerçekleştirilen kutlama programında Atatürk’ün ilçeye geldiğinde konakladığı çiftlik evinin önünde tören yapıldı. Törende konuşan Devrekani Kaymakamı Serdar Kaya, Kastamonu’nun en büyük özelliklerinden birisinin Kurtuluş Savaşında gösterdiği fedakarlıklar olduğunu belirterek, “İzmir’in işgalinin başlamasıyla birlikte Kastamonu’da da fiilen savaş başlamıştır. Genci, yaşlısı, çoluğu çocuğu herkes Kurtuluş Savaşına katılarak destek vermiştir. Kahraman Kastamonu halkı, İnebolu’dan Kastamonu’ya ve daha sonra Ankara’ya kadar mermi ve mühimmat taşımıştır. Bu yüzden ilimiz insanı, Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasında büyük rol oynamıştır. Bizlere bu güzel vatanı hediye eden, ahrete intikal etmiş gazilerimize, şehitlerimize ve tüm kahramanlarımıza şükranlarımı sunuyorum” dedi.
Konuşmaların ardından öğrenciler, halk oyunu gösterisini sundu. Daha sonra davetliler, Atatürk’ün kaldığı çiftlik evini ziyaret etti.