Bakan İşler’den Chp’li Altay’a Tepki

Bakan İşler’den Chp’li Altay’a Tepki

Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Meclis Genel Kurulu’nda CHP Grup Başkanvekili Engin Altay’ın başkanlık divanına iç tüzük kitapçığı fırlatmasına ilişkin, "Fırlatılan kitapçık üzerinde bayrağımız var. Hem Anayasa’ya saygısızlık hem bayrağa saygısızlık söz konusu. Milletimiz bu olayı sandıkta değerlendirecektir" dedi.
Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti. Basına kapalı gerçekleşen kabul öncesi gazetecilerin kısa süre görüntü alınmasına izin verildi. Kabulün ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan İşler, "Son günlerde Almanya’da cami kundaklaması konusu gündeme geldi mi?" şeklindeki soruya, "Almanya’da yaşanan bütün konuları ele aldık. Gayet verimli bir görüşme geçti. Tabii ki Almanya’da yaşanan kundaklamalar konusundaki kaygılarımızı, endişelerimizi kendilerine ilettik. Onların da bu konularda kaygılı olduklarını dile getirdiler" karşılığını verdi.
Dün Meclis Genel Kurulu’nda cumhurbaşkanı yemin töreni öncesinde CHP Grup Başkanvekili Engin Altay’ın başkanlık divanına iç tüzük kitapçığı fırlattığının hatırlatılması üzerine ise İşler, dün Türkiye’nin tarihi bir gün yaşadığını belirtti. TBMM’nin yemin töreni dolayısıyla olağanüstü gündemle toplandığını vurgulayan İşler, "CHP Grup Başkanvekili Altay’ın Meclis Başkanı’na itiraz etmesi ve Anayasa kitapçığını fırlatması doğrusu hoş bir görüntü olmadı. Son derece nezaketsiz bir davranıştı. Bu görüntülerin yeni Türkiye’ye yakışmadığını düşünüyorum. Böyle tarihi bir günde böyle bir olayın yaşanması Türkiye adına bir şanssızlık, özellikle CHP adına son derece üzüntü verici bir durum. Çünkü milletimiz odaklandı, herkes Meclis’teki yemin törenini izliyordu, bütün dünyanın gözleri Türkiye’nin üzerindeydi. Meclis Genel Kurulu’ndan böyle bir görüntünün bütün dünyaya sunulması doğrusu hiç hoş değil" ifadelerini kullandı.
Altay’ın davranışının "millet iradesine yapılan bir saygısızlık" olduğunu vurgulayan İşler, şunları kaydetti:
"Bir hazımsızlık söz konusu. Bunun dışa yansıması olarak görüyorum. Daha önce Anayasa kitapçığı fırlatıldığı zaman Türkiye’de krizler çıkmıştı. Meclis’te Anayasa kitapçığının fırlatılması neticesinde herhangi bir kriz çıkmadığını görüyoruz. Bu da yeni Türkiye’nin önemli bir göstergesi. Fırlatılan kitapçık üzerinde bizim bayrağımız var. Hem Anayasa’ya saygısızlık hem bayrağa saygısızlık söz konusu. Milletimiz bu olayı elbette ki değerlendirecektir ve önümüzdeki seçimlerde sandıkta ciddi yansımalarının olacağını düşünüyorum. Artık bu kavga gürültü ortamının Türkiye’ye yakışmadığını düşünüyorum ama maalesef Meclis’teki görüntünün önümüzdeki dönemlerde CHP’nin gerginlik politikalarını sürdüreceğinin bir işareti ama bu yolun çıkmaz sokak olduğunu düşünüyorum. CHP’li arkadaşlarımıza hatırlatmada bulunuyorum. Malum CHP’nin bir de kongre hazırlığı var. Kendi içlerinde de mücadeleler var. Dolayısıyla onları kamufle etmek için böyle bir olayı yaşattılar. Daha önce CHP yine yemin törenlerine katılamadı, boykot etti. Bu sefer de böyle bir hareketle karşımıza çıktılar. Biz son yıllarda ’Yeni CHP’ söylemini çok duyduk. Ama yaşanan olaylara bakıldığında yeni bir CHP olmadığını görüyoruz. Yine eski tas eski hamam devam ediyorlar."