Bakanlık'tan bayram uyarısı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kurban Bayramı öncesi vatandaşları çevreye karşı duyarlı olma konusunda uyardı. Bakanlık, Bayram süresince kurban satış ve kesim yerlerinde çevre kirliliğine sebep olabilecek faaliyetleri kontrol altına alarak toplum ve çevre sağlığının olumsuz yönde etkilenmemesi için tedbirler aldığını açıkladı.

Bakanlık'tan bayram uyarısı

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, denetim ekipleri oluşturularak komisyon üyeleri ile birlikte Kurban Bayramı boyunca satış ve kesim yerlerinde denetim yapılacağı ve vatandaşların da bu konuda duyarlı olmaları istendi. Bakanlık, kapı önlerinde kurban kesip çevreyi kirletenlerin ’Alo 181’ hatlı telefona ihbar edilmesi gerektiğini belirtti.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada şunlar kaydedildi:

“Kurban satış ve kesimi, ilgili belediye tarafından gerekli alt ve üst yapının tesis edildiği veya ettirildiği yerlerde yapılacak. Kurban atık ve artıkları belediyeler tarafından toplanacak. Park, bahçe, cadde, sokak ile bina önleri, meydan gibi umuma açık ve kurban satış ve kesimine uygun olmayan yerlerde bu tür faaliyetlerde bulunulmayacak, yapanlara 2872 sayılı Çevre Kanunu 20. maddesi gereğince; Yönetmelikte öngörülen yasaklara veya standartlara aykırı olarak veya önlemleri almadan atıkları toprağa verenlere 42 bin 232 TL, konutlarda atıkları toprağa veren her konut ve bağımsız bölüm için bin 51 TL idari para cezası uygulanacak.”

Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin de kurbanlık satış ve kesim yerlerinde çevre kirliliğini önleyici tedbirler alması gerektiği vurgulanan açıklamada, “Belediyeler, kurban alanlarında, su, elektrik, kanalizasyon veya fosseptik çukuru gibi altyapıları hazırlamalı, kurban kesim yerlerinin dezenfekte edilebilir, sağlık ve temizlik şartlarına uygun mekanlardan seçilmesi sağlanmalı, kesim yerlerinde tazyikli suyla yıkanma imkanı bulunmalı, yıkama suları kanalizasyona veya fosseptiğe akacak şekilde yapılmalı ve kesinlikle çevreye verilmemeli, ayrıca bu yerlerde, yeterli sayıda veteriner hekim, ehliyetli kasap, yardımcı personel bulundurulmalıdır” denildi.
Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2014, 16:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326