Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş:

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş:

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Bizler bu makamlarda bir müddet bulunacağız ve ondan sonra burada yaptığımız hizmetlerle hesap vereceğiz, burada verdiğimiz hizmetlerle anılacağız. Allah yaptığımız hizmetlerde hakikaten geride hayırlı bir takım işler, eserler, izler bırakmayı nasip etsin" dedi.
62. Hükümet’in yeni Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Kocatepe Camii’nde kıldığı Cuma namazının ardından gazetecilerin sorularını cevapladı. Kurtulmuş, "Bizler inanmış insanlarız, kaderin bize vermiş olduğu, Cenab-ı Allah’ın takdir etmiş olduğu kader içerisinde üzerimize düşen görevleri yerine getirmeye gayret ederiz" dedi.
62. Hükümet’in çok şerefli bir görevinin kendisine tevdi edildiğini belirten Kurtulmuş, bu süreçte elinden geleni yerine getirmeye gayret edeceğini belirterek, vatana, millete ve insanlığa hizmet için tüm güçleriyle çalışmaya devam edeceklerini dile getirdi.
"BAKAN ARKADAŞLARIMIZA CENAB-I ALLAH YÜZ AKLIĞI VERSİN"
Yeni hükümetin Türkiye için hayırlı, uğurlu olmasını temenni eden Kurtulmuş, "Bütün bakan arkadaşlarımıza Cenab-ı Allah’ın yüz aklığı vermesini temenni ediyorum. Makamlar gelip geçicidir. Hiçbir makam hiç kimseye, kadıya mülk değildir. Bizler de bu makamlarda bir müddet bulunacağız ve ondan sonra burada yaptığımız hizmetlerle hesap vereceğiz. Burada verdiğimiz hizmetlerle anılacağız. Allah yaptığımız hizmetlerde hakikaten geride hayırlı bir takım işler, eserler, izler bırakmayı nasip etsin" şeklinde konuştu.
"NUMAN KURTULMUŞ DIŞARIDAN BİRİSİ DEĞİLDİR"
Bir gazetecinin, "Dışarıdan atamalar parti içinde rahatsızlık yaratabilir yorumları vardı. Bunları nasıl değerlendiriyorsunuz?" şeklindeki sorusu üzerine Kurtulmuş, "Kusura bakmayın, bu tür şeyler kulislerde olur. Her kabine açıklamasından önce hem isimler üzerinde hem bir takım bu şekilde kulisler olur. Bizlere yansıyan herhangi bir şekilde böyle bir tepki ya da böyle bir hoşnutsuzluk söz konusu değildir. Nihayetinde hepimiz aynı partinin, kadronun insanlarıyız. ’Dışarıdan’ lafını da yadırgadığımı ifade etmek isterim. Yani Numan Kurtulmuş dışarıdan birisi değildir, AK Parti bir koalisyon hükümeti değildir. Burada milletin yaklaşık yüzde 50’sinin oyunu almış bir parti vardır. Bendeniz de bu partinin uzunca bir müddettir genel başkan yardımcılığı görevini yüklenmiş birisiydim. O görev de olur, bu görev de olur, şurada olur, burada olur, ne benim için bu bir şey fark ettirir ne de arkadaşlarımızın hiçbirisi için bir şey fark ettirir. Mühim olan aynı doğrultuda yeni Türkiye’yi kurma mücadelesine omuz vermektir, büyük medeniyetimizi ihya ve inşa etme mücadelesine omuz vermektir. Makamların hiçbir önemi yoktur, orada oluruz, burada oluruz. Mühim olan bu perspektifin, doğrultunun, istikametin sürekli bir şekilde devam etmesidir. Ve bu istikamette dayanışma içerisinde güzel hizmetlere imza atabilmektir" cevabını verdi.
"BEN DE TELEVİZYONDAN ÖĞRENDİM"
Kurtulmuş, adının açıklandıktan sonra Başbakan Vekili Ahmet Davutoğlu ile görüşmesinin olup olmadığının sorulması üzerine, "Ben de bu görevlendirmeyi televizyonlardan öğrendim, ben de haberlerden öğrendim. Dolayısıyla bundan sonra bir Bakanlar Kurulu toplantısı herhalde olacaktır ve ondan sonra başbakan yardımcılıkları arasındaki görev taksimatı yapılacaktır. Şu an itibariyle bu konularla ilgili herhangi bir bilgiye sahip değilim" ifadelerini kullandı.
"Sizin için sürpriz bir açıklama mıydı?" şeklindeki soruya Kurtulmuş, şu cevabı verdi:
"Biz şunu biliyoruz; bizim için her türlü görev bu millete hizmet için Allah’ın rızasını kazanmak ve milletin duasını kazanmak için bir vesiledir. Şurada olursunuz, burada olursunuz, üniversite hocası olurken ne kadar Allah’ın rızasını, milletin duasını kazanmak için çalışıyorsak, genel başkan yardımcısı iken nasıl çalışıyorsak, sade bir vatandaş olarak nasıl çalışıyorsak, bu bulunduğumuz makamlarda da aynı şekilde çalışacağız. Dolayısıyla bizim için ne bu makamda olmanın önemi vardır. Asıl olan millete hizmettir, milletin duasını, Allah’ın rızasını kazanmaktır."
Kurtulmuş, bir gazetecinin "Dışarıdan’ sözünü yadırgadığınızı ifade ettiniz, mesajınız nedir açıklar mısınız?" yönündeki sorusuna ise, "Herhangi bir mesaja gerek yok, ben AK Parti’nin genel başkan yardımcısıyım" cevabını verdi.
Cami çıkışında vatandaşların sevgi gösterisiyle karşılanan Kurtulmuş, Kocatepe Camii’nden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile birlikte aynı makam aracı ile ayrıldı.