Başkan Kalkavan’dan Taraftara Ağır Sitem

Başkan Kalkavan’dan Taraftara Ağır Sitem

Çaykur Rizespor Kulüp Başkanı Metin Kalkavan, “şehrin takım ile kenetlenmediği” yönündeki eleştirilere tepki göstererek "Zorla taraftarı maça çağırmak için sokakta ayı gibi gezemeyiz" dedi.
Basın mensupları ile bir araya gelen Çaykur Rizespor Kulüp Başkanı Metin Kalkavan, Çaykur Rizespor’un ligdeki hedefinin Avrupa Kupaları’na katılmak olduğunu, artık transfer yapmayacaklarını ve takımdan gönderilecek oyuncu bulunmadığını söyledi.
Kalkavan, “şehrin kulüp ile kenetlenemediği” yönündeki eleştirileri sert bir üslup ile cevaplayarak “Başkan olarak şehri kulüp ile kenetleme gibi bir gayretim yok. Bir insana zorla bir şeyi sevdiremezsiniz. Biz gereğini yaparız. Gelen gelir gelmeyene teşekkür ederiz. Zorla taraftarı çağırmak için sokaklarda ayı gibi gezerek gelin diye çağrıda bulunmak! Yok devenin nalı. İstanbul Başakşehir Süper Lig’e yeni çıktı. İlk günde 3 bin 500 kombine sattı. Ben dolaşacağım da şehir gelsin. Seviyorsa gelsin sevmiyorsa gelmesin. Başkan olarak hiç umurumda değil. Herkes şehirle bütünleşmeyi soruyor. Yok kapıları açacağız. Üzerine birde yanlarında on tane ‘istediğiniz yakınınızı bedava maça sokun’ diyeceğiz. Seyirci gelecek. Yok böyle bir şey. O dönemler bitti. Bedavacılık da bitti. Popülizm de bitti. Takımına sahip çıkmayanın konuşmaya da hakkı yok. Gelip bağırıp çağıracaksa, küfür edecekse, bizim kurallarımızın dışında hareket edecekse zaten hiç gelmesin. Ağzına geldiği gibi bağırıp çağıracak. Sonra kulüp ceza ödesin. Yok ya. Ne veriyorsun ki kulüp senin için ceza ödesin” diye konuştu.
BAKANLAR DA AYNI SORUYU SORDU
Kalkavan, bazı bakanların da şehir ile kulübün kenetlenemediği yönünde soruları ile karşı karşıya kaldıklarını da hatırlatarak şunları söyledi:
“Sahaya niye girdin diye soruyorum. ‘bilmeyirum diyor’ , Niye küfür ettin diye soruyoruz ‘bilmeyirum’ diyor. 80 yaşında anneme niye küfür ettin diye soruyorum ‘yandakiler edeyidi’ diyor. Böyle bir şey olabilir mi? Artık herkes ektiğini biçecek. Niye takımın şehir ile bütünleşmediği sorusunu bize bakanlarda soruyor. ‘bilet pahalı’ diyorlar. Gözünüze girsin. Bilet 2 TL. Oda zaten biletin basım ücreti. Bedava yani. Pasolig’i almayacaksın. Sonra konuşacaksın. Ben başkan olarak söylüyorum. Yönetim kurulu üyelerimizin düşünceleri farklı olabilir. Beni istemeyeni ben hiç istemem. Zorla da güzellik olmaz. Hiç kimseye sevdirmek de zorunda değiliz. Biz görevimizi yapıyoruz. Dışarıda daha fala da sevilmemiz enteresan. dışarıda sevilirseniz marka olursunuz. Bu bizim için daha önemli.”
"SOMA’YI SOBA SANDILAR"
Taraftarın şampiyonluk beklentisini hayalcilik olarak değerlendiren Kalkavan, hayal satmadıklarını dile getirip taraftara Soma eleştirisinde bulundu. Kalkavan, “Ufak bir şehir takımıyız. Taraftarı olmayan bir şehir takımıyız. Şampiyon olup bir üst lige çıkıyoruz. Üst sıralarda oynuyoruz. Mali olarak her halde ligde ilk altı takım arasına gireriz. Takım kurarız ve Avrupa kupalarını hedefleyebiliriz. Şampiyonluk hedeflemek. Yok öyle bir şey. Biz hayal satmıyoruz. Seyircisi olmayan bir takım şampiyonluğu hedefleyebilir mi ? 3 bin kişi ile oynayacaksın şampiyonluktan bahsedeceksin. Biz geliri Soma için oynadık. Taraftar Soma’yı Soba anladı galiba. 762 TL gelir elde edildi. Böyle bir şey olabilir mi? Soma ile de alakaları yok. Biz o paranın üzerine 150 bin TL kattık. Soma ya gönderdik” şeklinde konuştu.
Kalkavan, sorulan bir soru üzerine almayı düşündükleri veya takımdan gönderecekleri futbolcu bulunmadığını belirtti. Kalkavan, “Bizim için transferler bitti. Kimseyi de göndermeyeceğiz. Şuanda kadromuz 25 kişi. Üç kaleci ile birlikte 24 kişilik bir hedefimiz vardı. Bir kişi fazlayız ama şuanda göndereceğimiz futbolcu yok“ dedi.