Batum: “bu Kararın İptali İçin Mahkemeye Gideceğim”

Cumhuriyet Halk Partisi’nden (CHP) ihraç edilen Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum, hukuk dışı bir süreç ile partisinden ihraç edildiğini belirterek, alınan kararın iptali için mahkemeye gideceğini söyledi.Meclisteki bakamında düzenlediği...

Batum: “bu Kararın İptali İçin Mahkemeye Gideceğim”
Cumhuriyet Halk Partisi’nden (CHP) ihraç edilen Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum, hukuk dışı bir süreç ile partisinden ihraç edildiğini belirterek, alınan kararın iptali için mahkemeye gideceğini söyledi.
Meclisteki bakamında düzenlediği basın toplantısında CHP’den ihraç edilmesine yönelik konuşan Süheyl Batum, “Tamamen hukuk dışı bir süreçle bugün ihraç edildiğimi öğrendim. Bu süreç yürütülürken, tamamen itibarımı zedelemeye, kamuoyundaki itibarımı ortadan kaldırmaya yönelik bir süreç biçiminde yürütülerek bu karar verildi” dedi.
“BU BİR KOMPLODUR”
Kendisinin söylediği iddia edilen sözleri kesinlikle söylemediğini kaydeden Süheyl Batum, bir komplo sürecinin düzenlendiğini kaydetti. Batum, “O komplo sürecinde arka arkaya bu partiden birileri çıkıyor ‘Süheyl Batum bunu hak etti’ diyor. Neyi hak ettiğim bana tebligat yapılmamış. Bu kamuoyundaki prestijimin ortadan kaldırılması için, kamuoyunda ‘hak etti canım’ şeklinde algı oluşturmak için yapıldı. Ben demişim ki ‘her hafta birisi istifa edecek, böylece partiyi sarsacağız’ demişim. Ben böyle bir söz hiçbir yerde kullanmadım. Söylemediğim bir şeye dayanarak beni partiden ihraç etme kararı aldılar. Bu komplo. Bu MYK’nın bir tercihidir” diye konuştu.
“BU KARARIN İPTALİ İÇİN MAHKEMEYE GİDECEĞİM”
İhracı konusunda hukuk yoluna başvuracağının altını çizen Batum, “Hukuk yoluna başvuracağım. Bir şeyde net kararlıyım, CHP’deki arkadaşlarla beraber mücadele edeceğim. Bu kararın iptali için mahkemeye gideceğim. Bununla da yetinmeyeceğim, bu MYK’nın tamamı tarafından belirli kişiler görevlendirilmek suretiyle yürütülmüş bir oyundur. Genel Başkan da dahil hiç kimsenin ‘ben bilmiyorum arkadaşlar yapmış’ deme hakkı yok. Bunun kişilik haklarımı zedelemeye yönelik, kamuoyundaki itibarımı tamamıyla ortadan kaldırmaya yönelik planlı bir hareket olduğu gerekçesi ile yargıda ayrıca hepsine karşı hakkını arayacağım. Çünkü bu normal bir ihraç kararı değildir. Süreler geçirilmiştir, bilinçlidir. Daha karar verilmeden bugün gazetede karar çıkıyor. Bu bir mahkeme kararı olsa ortalık yıkılır. Biz Balyoz davalarında, Ergenekon davalarında 7 yılımız geçti, ‘bunlar hukuka aykırı baskı ile yapılıyor’ derken, meğer CHP’de de aynı şey, hukuk devletini savunacak partide yapılıyorsa bu fecaat bir durumdur” şeklinde konuştu.
“PARTİ İLE DEĞİL, GENEL BAŞKANIN BİREYSEL TAVIRLARI İLE ŞİDDETLİ GEÇİMSİZLİK VAR”
Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun bireysel tavırlarını eleştiren Batum, “Parti ile şiddetli bir geçimsizlik yok, Genel Başkanın bireysel tavırları ile şiddetli geçimsizlik var. Bir partide genel başkanın tamamen şahsi tavırları ile geçimsizlik ihraç sebebi ise biz nerde ‘90 yıllık CHP’nin ilkeleri, Atatürk’ün kurduğu parti’ diyeceğiz” ifadelerini kullandı. CHP eğer kendi hukukunu, kendi arkadaşına, kendi milletvekiline, en basit kuralları görmezden geliyorsa, en azından şuna inanıyorum, Sayın Genel Başkanın hiçbir şey yokmuş gibi davranmaya, ‘arkadaşlar yapmış, benim haberim’ demeye hakkı olmadığını düşünüyorum. Bizim hukuku uygulamamız lazım, çünkü Türkiye’de CHP’den hukuku uygulamasını bekliyor, hukuku kendisine göre yontmasını değil” ifadelerini kullandı.
Emine Ülker Tarhan’dan partisine katılmak için bir davet alıp almadığının sorulması üzerine “Hayır” diyerek cevap veren Batum, böyle bir algı oluşturulmaya çalışıldığının altını çizdi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326