Bilecik Öğrenci Meclisi Başkanı Tavan’dan Açıklama

Bilecik Öğrenci Meclisi Başkanı ve Bozüyük İMKB Anadolu Lisesi öğrencisi Taha Berke Tavan, eğitim gördüğü okulda basın açıklaması yaptı.Tavan, Türkiye Öğrenci Meclisi üyeleri olarak aralarında yapmış oldukları görüşmeler neticesinde...

Bilecik Öğrenci Meclisi Başkanı Tavan’dan Açıklama
Bilecik Öğrenci Meclisi Başkanı ve Bozüyük İMKB Anadolu Lisesi öğrencisi Taha Berke Tavan, eğitim gördüğü okulda basın açıklaması yaptı.
Tavan, Türkiye Öğrenci Meclisi üyeleri olarak aralarında yapmış oldukları görüşmeler neticesinde illerinde ortak basın açıklaması yapma kararı aldıklarını söyledi. Öğrenci meclisi çalışmaları, meclisin mevcut durumu ve meclis üyeleri olarak beklentilerini anlatan Tavan, öğrenci meclisinin demokrasinin gelişmesi ve yeni liderlerin yetişmesi açısından önemli bir yere sahip olduğunu kaydetti. Berke Tavan, açıklamasında, "Ülkemiz genelinde 17 milyonu aşkın öğrencinin tek resmi temsilcisi Türkiye Öğrenci Meclisimizin 12’inci dönemine girmiş bulunmaktayız. Türkiye Öğrenci Meclisimizin oluşum süreci, genel seçimlerden sonra temsil anlamında en büyük ikinci seçim olma özelliğine sahiptir. Bu özelliği dolayısı ile ülkemiz demokrasisinin gelişmesi ve yeni liderlerin yetişmesi açısından çok önemli bir yeri bulunmaktadır. Biz Türkiye Öğrenci Meclisi üyeleri olarak meclisimizin taşımış olduğu bu değerin bilincinde olarak üstlendiğimiz görevleri en iyi şekilde yerine getirme gayretleri içerisindeyiz. Okul meclisleri, ilçe meclisleri, il meclisleri ve Türkiye Öğrenci Meclisi olmak üzere ülkemiz genelinde istisnasız her yerde bu meclisler bulunmakta. Okul meclislerimiz okul içi etkinliklere ağır verirken; ilçe ve il meclislerimiz daha çok ilçede ve ilde bulunan ortak meseleler üzerinde çalışmalar yürütmektedir" dedi.
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen takvime göre her yıl Nisan ayında toplanan Türkiye Öğrenci Meclisinin, il başkanlarının gayretleri ile her yıl farklı illerde özel toplantılarla bir araya geldiğini ifade eden tavan, "Yapılan toplantılarda eğitim faaliyetleri üzerinde fikir alışverişlerinin yapılmasının yanında kültürel etkileşimin ve kardeşlik bağlarının gelişiyor olması gözlenmektedir. Ülkemiz geleceği açısından büyük öneme sahip olan Türkiye Öğrenci Meclisi maalesef yetkili mercilerce hak ettiği değeri görmediği üzülerek gözlemlenmektedir. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ortaklaşa imzalanan protokolle “Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Yönergesi” kapsamında faaliyetlerini yürüten Türkiye Öğrenci Meclisi, yönergede TBMM’de toplanacağı açıkça ifade edildiği halde 2 yıldır TBMM dışında toplanmaktadır. Okul, ilçe ve il bazında gençlik çalışmalarına ılımlı yaklaşan idarecilerle birlikte meclis başkanlarımızın güzel çalışmalar ortaya koymaktadırlar. Meclisin en üst çatısını oluşturan Türkiye Öğrenci Meclisi ise, çalışmaları yürütmede yetkili mercilerle sağlıklı iletişim kurma noktasında maalesef sorun yaşamaktadır. İl başkanlarımız ise illerindeki imkânlar nispetinde yoğun emekler ortaya koyarak Türkiye Öğrenci Meclisimizi Bakanlıktan herhangi bir kaynak temin etmeden bir araya toplamaktadır. Bizler Türkiye Öğrenci Meclisi Birleşiminin yeniden ve yönergede de olduğu gibi TBMM Genel Kurulu’nda ve bir defayla sınırlandırılmamasını istiyoruz. Meclisimizin tanıtımı ve taleplerimizin geniş kitlelere ulaşması açısından TBMM’de toplanması büyük bir öneme sahiptir. Bunlarla birlikte çalışma bölgesine göre meclislerimize çalışma ofisleri ve faaliyetlerin yürütülmesi adına bütçe ayrılmasını talep etmekteyiz" ifadelerini kullandı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327