banner417

Bir Memur Teoman vakası daha! Orman işgalinin tespit eden memur sürgün edildi iddiası

Aydın Orman İşletme Müdürlüğü’nde görevli orman muhafaza memuru Özhan Özgüleş, iddiaya göre; ormanlık alanın seramik ocağı tarafından işgal edildiğini tespit etti. Disiplinsizlik soruşturması açılan Özgüleş, sürgün edildi.

Bir Memur Teoman vakası daha! Orman işgalinin tespit eden memur sürgün edildi iddiası

Cumhuriyet’ten Mehmet İnmez’in aktardığı iddialara göre; Madran Orman İşletme Şefliği’nde görevli üç teknik eleman Çanakcılar Şirketler grubuna bağlı, EYSİM Madencilik AŞ’nin işletmekte olduğu seramik hammaddesinin üretildiği ocağa giderek rutin inceleme yaptı.

Üç görevli tesiste “Usulsüzlük yoktur” diyerek tutanak tuttu. Denetimde olması gereken orman muhafaza memuru Özhan Özgüleş’e de 1 ay sonra tutanağı gönderen inceleme ekibi, usulsüzlük olmadığına dair hazırlanan tutanağa imza atmasını istedi. Ancak, Özgüleş, çağrıldığı sırada helikopter görevinde olduğunu belirterek, “Alana ben gitmedim ve inceleme yapmadım. Görmediğim bir bölge için imza atamam” dedi. Bunun üzerine birim şefi disiplinsizlik soruşturması açtı. Özgüleş, imza atmadığı için Madran şefliğinden, Denizli- Çal Orman İşletme şefliğine sürgün edildi.

ORMAN İŞGAL EDİLMİŞ

Haksızlığa uğrayan Özhan Özgüleş, Çine Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Yanına işletmede görevli iki memuru da alan Özgüleş, seramik ocağına giderek inceleme yaptı. Yapılan incelemede, firmanın dokuz bin 230 metre alana aşım yaptığını alanın ise ormanlık bölge içerisinde yer aldığını tespit ederek tutanak tuttu. Tutanağı da savcılığa teslim etti.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK

Görevini yapan bir memurun sürgün edilmesine tepki gösteren Tarım Orman-İş Sendikası Genel Başkanı Şükrü Durmuş, “Daha önce ormanı ve doğayı gören usulsüzlüklere göz yummayan arkadaşlarımızın sürgün edildiğini ve cezalandırıldığını çok gördük. Özhan Özgüleş arkadaşımız da bu sahte evrak ve usulsüzlüğe imza atmamıştır. Usulsüzlüğü tespit etmiş ve görevini kötüye kullanan kişiler hakkında suç duyurusunda bulunmuştur. Bizler de ilgili beş kişi hakkında suç duyurusunda bulunduk. Kimse ormanı ve doğayı katledemez. Burada hem devlet zarara uğratılmış hem orman alan zarar görmüştür” dedi.

‘MEMUR TEOMAN’ KİM?

‘Memur Teoman’ Reza Zarrab’ın sahte belgeyle Atatürk Havalimanı’ndan Türkiye’ye sokmaya çalıştığı altınları fark edip tutanak tutan ve ‘Kahraman Memur Teoman’ olarak hafızalarda yer edinmişti. Zarrab, 17-25 Aralık döneminde ortaya çıkan tapelerde Teoman’dan “Teoman’a neler yaptım, ne vaatler, ne şeyler. Yok yok adam almıyor. ‘Ben memuriyetimi yakamam’ diyor” diye bahsetmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner419