Boston saldırısı davasında idam kararı

Boston Maratonu'nda 3 kişinin ölümü, 264 kişinin de yaralanmasından sorumlu tutulan Sarnayev'e idam cezası verildi

Boston saldırısı davasında idam kararı
ABD'de Boston Maratonu'ndaki bombalı saldırıyla ilgili davada jüri, Cevher Sarnayev'in idam cezasıyla cezalandırılmasına karar verdi.
Boston ABD Bölge Mahkemesi'nde görülen davada Sarnayev, 17’si ölüm cezasını öngören 30 konuda suçlu bulunmuş ardından da jüri cezayı belirleme aşamasına geçmişti.

Jüri üyelerinin 14 saati bulan değerlendirmelerinin ardından Sarnayev'in, ölümlere yol açan kitle imha silahları kullanmak ile saldırının yapılmasına yardım ve suç ortaklığı yapmak gibi üzerine atılan suçlamaların sabit görülmesi nedeniyle idam cezasıyla cezalandırılmasına karar verildi.

ABD Adalet Bakanı Loretta Lynch, yaptığı yazılı açıklamada, "idam cezasının yerinde olduğu" yorumunu yaparak, verilecek hiçbir cezanın saldırıda sakat kalanların ve hayatını kaybedenlerin yakınlarının acılarını dindiremeyeceğini belirtti.

NE ZAMAN İNFAZ EDİLECEĞİ BELİRSİZ

21 yaşındaki Sarnayev'in, cezasının ne zaman infaz edileceği ise açıklanmadı. Davanın görüldüğü Massachusetts eyaletinde yaklaşık 70 yıldır kimsenin idam edilmediği belirtiliyor.

ABD'de 1988 yılından bu yana federal mahkemeler tarafından idam cezası verilen 74 sanıktan sadece üçünün cezası infaz edildi.
1984 yılında da eyalet suçlarında idam cezası kaldırılan Massachusetts'te, federal mahkeme tarafından Sarnayev için verilen zehirli iğne ile idam kararının uygulanmasına yönelik tepkiler gelebileceği kaydediliyor.

ABD'de, 15 Nisan 2013'te Boston Maratonu sırasındaki saldırıda 3 kişi hayatını kaybetmiş, 264 kişi yaralanmıştı. FBI'ın, saldırının Cevher ve Tamerlan Sarnayev kardeşler tarafından yapıldığını ortaya çıkarmasının ardından aranan 26 yaşındaki Tamerlan Sarnayev polisle girdiği çatışmada vurularak öldürülmüştü. Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2015, 10:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326