Çöp Evde Bulunan Çocuğun Teyzesi ve Kuzenine Hapis Cezası

Çöp Evde Bulunan Çocuğun Teyzesi ve Kuzenine Hapis Cezası
Bursa'da yaklaşık iki yıl önce bakımsız halde çöp evde bulunan ve şu anda 10 yaşında olan çocuğun teyzesi 15 yıl, kuzeni ise 2 yıl 2 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Bursa 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde gizlilik kararı nedeniyle basına kapalı gerçekleştirilen duruşmada, tutuksuz sanık Kamuran Pınar A. (46) ve taraf avukatları hazır bulundu. Kamuran Pınar A., "kişiyi hürriyetten yoksun kılma", "ihmali davranışla kasten öldürmeye teşebbüs" ve "çocuğa karşı eziyet" suçlarından toplam 30 yıl 6 aya kadar hapis cezasıyla yargılandı. Diğer sanık olan ve suça sürüklenen çocuk E.Z.A. (17) ise duruşmaya katılmadı.

Mahkeme heyeti, Kamuran Pınar A.'yı "eziyet" suçundan 7 yıl, "çocuğa karşı cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetten yoksun kılma" suçundan 8 yıl olmak üzere toplam 15 yıl hapis cezasına çarptırdı. E.Z.A. ise "çocuğa karşı kişiyi hürriyetten yoksun kılma" suçundan 2 yıl 2 ay 20 gün hapis cezası aldı. Kamuran Pınar A.'nın "ihmali davranışla kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan beraatine karar verildi.

Hastanede Tedavi Gördü

teyzeye-ve-kuzenine-ceza2.jpg

Olay, Kamuran Pınar A.'nın kiracısı olduğu evin tahliyesi sırasında ortaya çıktı. Kirasını ödemeyen Kamuran Pınar A.'ya dava açan ev sahibi Aydın S., mahkeme kararıyla daireyi tahliye ettirmek için icra ekibiyle eve geldi. Çilingir yardımıyla açılan kapının ardından çöplerle dolu evde temizlik çalışmaları başlatıldı. Nilüfer Belediyesi temizlik görevlileri, kapısı kilitli bir odada çöpler arasında baygın halde bulunan erkek çocuk C.M.A.'yı sağlık durumu kötü olarak buldu.

Çocuğun annesinin Kamuran Pınar A.'nın ablası Yasemin A. olduğu belirlendi. C.M.A., savcılık kararıyla Antalya'da yaşayan annesine teslim edildi. Daha sonra C.M.A. ve E.Z.A., Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri tarafından koruma altına alındı. C.M.A., Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde tedavi altına alındı.

Sanık Kamuran Pınar A., yargılama sürecinde adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Kamuran Pınar A. ve kızı E.Z.A. hakkında açılan davalar daha sonra birleştirildi.