Bursalı dağcılar Uludağ'ın karlı zirvesini aştılar

Yaz sıcakları Türkiye'yi kavururken, Bursalı dağcılar, Uludağ'ın 2543 metrelik buz ve karla kaplı zirvesini aştı. Uludağ’ın son kar kalıntılarının tadını çıkaran dağcılar, hafta sonu ise Aras şelalesi ve mağarasına tırmandı. 

Bursalı dağcılar Uludağ'ın karlı zirvesini aştılar

Uludağ Dağcılık Kulübü (ULUDAK) üyeleri, yaptıkları tırmanış ve kamplarla Uludağ’ın görünmeyen güzelliklerini ortaya çıkarmaya devam ediyor. Dağcıların trans geçişleri 2 gün sürdü. 30 kilometre yürüyen dağcılardan kimi kendi yaptıkları oyuklardaki tulumlarda, kimi ise kurduğu çadırda konakladı. Kar kalınlığının zaman zaman metreyi bulduğu zirvede uğur böceklerinin, akan derelerin ve güneşin tadını çıkaran dağcılar, keskin uçlarda ise adrenalini sonuna kadar yaşadı.


ULUDAK Başkanı İsmet Şentürk ve ekibinin zirve tırmanışı sonrasında bu hafta sonu Aras şelalesindeki belgesel çekimi, Uludağ’ın ne kadar doğal ve korunması gerektiğini gözler önüne serdi. Son kar kalıntılarının da erimesiyle şelaleler adeta coştu. Aras şelalesinin kayaların arasından akan suları ise gözlerden akan yaşlara benzemesi dikkatlerden kaçmadı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326