CINGIT: “ENGELLİNİN ENGELLİYE YARDIMCI OLMASINI SAĞLIYALIM”

Türkiye Sakatlar Konfederasyonu (TSK) Aydın İl Temsilcisi Ayşe Hışıl Cıngıt, “Engellinin engelliye yardımcı olmalarını sağlayalım” dedi.TSK Aydın İl Temsilcisi Ayşe Hışıl Cıngıt, kamu kurum ve kuruluşlarda açılan kadro sonucu...

CINGIT: “ENGELLİNİN ENGELLİYE YARDIMCI OLMASINI SAĞLIYALIM”
Türkiye Sakatlar Konfederasyonu (TSK) Aydın İl Temsilcisi Ayşe Hışıl Cıngıt, “Engellinin engelliye yardımcı olmalarını sağlayalım” dedi.
TSK Aydın İl Temsilcisi Ayşe Hışıl Cıngıt, kamu kurum ve kuruluşlarda açılan kadro sonucu çalışan engellilerin aktif rol almaları için fiziksel egeli ile işitme engeli ya da işitme engelli ile görme engellinin dayanışması sağlanacak şekilde tek haneli engelli kadro yerine çift haneli engelli kadro açılması ile kurum içinde engellilerin birbiri ile dayanışmalarının sağlanması durumunda daha verimli olacaklarını savundu. Cıngıt, “Hazırlanan Engelsiz Seyahat Projesi kapsamında 105 engellimiz plan doğrultusunda il il gezmelerini sağlayacağız. Bazı engellilerimizin mutsuz ve arasında memnuniyetin olmadığını görüyoruz. Yıllardan beri engelliler arasındayım. Engellilere engelli oldukları için verilen ücretler konusunda bazı memnuniyetsizliklerin yaşandığını görüyoruz. En büyük nedeni sürekli engelli vatandaşımız ön plana çıkarılıyor. Dolayısıyla engelliye bakmak değil olaya başka bir gözle bakılıyor” dedi.
Özellikle işitme engellilerin çok mağdur durumda olduklarını ifade eden Cıngıt, “ İşitme engelli vatandaşlarımız resmi kurum ve kuruluşlarına gittiklerinde kendilerini anlatamadıklarını görüyoruz. Nedeni kamu kurum ve kuruluşlarında işitme engellilere yardımcı olacak öğretmen kadro maalesef yok. Gerek görme gerekse fiziksel engelliler bir şekilde kendini ifade edebiliyor. Ancak işitme engelli için tercüman öğretmen mutlaka gerek duyulmaktadır. Ülkemizde bu maalesef büyük bir eksiklik” diye konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER