Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu:

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu:

Yeni Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Bu zorlu görevde gece gündüz çalışarak hem bize güvenenleri mahcup etmeyeceğiz hem de ülkemiz için dış politikamız için çalışacağız" dedi.
62. Hükümet’te Başbakan Vekili Ahmet Davutoğlu tarafından Dışişleri Bakanlığı’na getirilen Mevlüt Çavuşoğlu, cuma namazı için Kocatepe Camii’ne gelişinde gazetecilerin sorularını cevapladı. Çavuşoğlu, Başbakan Vekili Ahmet Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a kendisine duydukları güvenden dolayı teşekkür etti. Dışişleri Bakanlığı’nın önemli ve şerefli bir görev olduğunu belirten Çavuşoğlu, "Önemli bir görev, şerefli bir görev. Tüm görevlerimizde ülkemiz için elimizden geleni yaptıysak, bu zorlu görevde de gece gündüz çalışarak hem bize güvenenleri mahcup etmeyeceğiz hem de ülkemiz için dış politikamız için çalışacağız" dedi.
Eski Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile halef-selef olmanın ayrı bir sorumluluk olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, "Bizim 300 yıla yakın ata dostluğumuz var. Kaderde bu da kısmetmiş. Halef-selef oluyoruz. Bu bizim için hem büyük bir mutluluktur hem de onurdur" diye konuştu.
Volkar Bozkır’ın Avrupa Birliği (AB) Bakanlığı’na getirilmesini de değerlendiren Çavuşoğlu, "Volkan Bozkır, benim New York’tan tanıdığım, ’ağabey’ dediğim büyüğümüz ve Türkiye’de Avrupa Birliği ilişkilerini en iyi bilen ve bu sürece inanan bir arkadaşımız. Dolayısıyla böylesine hem sevdiğimiz hem de işinin ehli bir arkadaşımıza görevi devretmek bizim için mutluluktur" ifadelerini kullandı.