Diyarbakır’da Öldürülen Leoparın Tahniti Hayran Bıraktı

Diyarbakır’da Öldürülen Leoparın Tahniti Hayran Bıraktı

40 yıl sonra Anadolu’da ilk kez görülen ve Diyarbakır’da bir çoban tarafından av tüfeği ile öldürülen leopar doldurularak sergilenmeye başlandı. Leoparın tahniti görenleri kendisine hayran bıraktı.
Diyarbakır’da yaklaşık 9 ay önce bir çoban tarafından av tüfeği ile öldürülen leoparın tahniti Sarıyer Hacıosman’da bulunan Orman Bölge Müdürlüğü’nde sergileniyor. 1974 yılında Ankara Beypazarı’nda son kez görülen ve 40 yıl sonra Diyarbakır’da öldürülen leopar, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından doldurularak sergilenmeye başlandı. Heybetli görünüşü ve uzun dişleriyle görenleri hayrete düşüren leoparın tahniti, görenleri kendisine hayran bıraktı.
Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Yüksel Coşkun, İran leoparıyla akraba olan Anadolu Leoparı’nın uzun yıllar Anadolu’da yaşadığını belirterek, "Bu hayvanlar uzun yıllar önce bu bölgede yoğun olarak yaşamıştır. Yani buraların yabancısı olan bir tür değildir. Diyarbakır’da görülmesi bizleri heyecanlandırdı" dedi.
“ÇİFTLEŞMEK İÇİN ARAYIŞA GEÇİNCE DİYARBAKIR’DA GÖRÜLDÜ”
Cudi ve Gabar Dağı’nda çizgili sırtlan ve parsları görüntüleyen Orman ve Su İşleri Bakanlığı görevlisi Gökhan Dursun, Anadolu Leoparı’nın ana vatanının İran olduğunu kaydederek, "Ana vatanları aslında İran ve Kuzey Irak’tır ancak özellikle Şırnak, Siirt ve Mardin’de yaşadıkları da biliniyor. Çiftleşme döneminde dağlık bölgeleri kullanarak 200 kilometre yol kat edebilirler. Muhtemelen çiftleşmek için arayışa çıkınca, Diyarbakır bölgesinde görüldü" şeklinde konuştu.
Konuyu inceleyerek gündeme getiren Sarıyer Doğa Sporları Derneği Başkanı Salih Güzel, leopar gibi özel türlerin korunması için özel çalışmalar yapılması gerektiğini kaydederek, "Bu olay yaban hayatını ve özellikle böyle özel türlerin korunması gerekliliği hakkında önemli çalışmalar yapmamız gerektiğini bir kez daha bizlere hatırlatmıştır. Bu gibi olaylar karşısında daha hazırlıklı olmamız gerekmekte. Öte yandan ilçemiz sınırlarındaki Orman Bölge Müdürlüğünde sergilenen bu kar leoparını, başta gençler ve çocuklar olmak üzere tüm vatandaşların mutlaka gelip görmesi gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.