banner417

Emekli maaşlarına zam için bir adım kaldı

Zam oranında 2018'in ikinci 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon belirleyici olurken, bunun 5 aylık verisi belli oldu. Böylelikle 12.3 milyon emeklinin ocak zammına tek adım kaldı. 5 aylık enflasyona göre SSK ve Bağ-Kur’lulara yüzde 10.64, memur emeklilerine yüzde 11.14 zam görünüyor.

Emekli maaşlarına zam için bir adım kaldı

Emeklilerin ocak zammı için son viraja girildi. Posta'nın haberine göre zam oranında 2018'in ikinci 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon belirleyici olurken, bunun 5 aylık verisi belli oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, temmuz-kasım enflasyonu yüzde 10.64 olarak gerçekleşti. Yani 5 aylık enflasyona göre; SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranı yüzde 10.64 olurken, memur emeklilerine de toplu sözleşmede belirlenen yüzde 4'lük zamma ilaveten yüzde 7.14 fark oluştu.

3 Ocak'ta yani 20 gün sonra açıklanacak enflasyon verileri kesin zam oranını gösterecek. Aralık enflasyonuna göre zam oranı artacak ya da azalacak. SSK ve Bağ-Kur emeklileri bu tarihte zam oranını öğrenecek. Aynı ay içerisinde maaş gününde zamlı parasına kavuşacak.

Memur emeklileri ise maaşlarını her ayın 1'i ile 5'i arasında alıyor. Ocakta zam oranının belli olması için enflasyon verileri beklendiğinden, maaşlar zamsız olarak yatırılacak. Ardından Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından duyurulacak tarihte zam farkları ödenecek.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hamdi sancakli
Hamdi sancakli - 5 yıl Önce

Ben bu zam oyunlarina hic ama inandirici bulmuyom nedir bu 10.64 hayat pahaliligi almiş basini gidiyo C.baakani yuzde 26 zam aliyo maaşina bize geldimi 10.64 nerde burda adalet hic inandirici degil bu enflasyon olayi bu A.K.P SECIMDE GORUR GUNUNU 12.5 MILYON EMEKLIDEN NASIL OY ISTEYECEK BAKALIM

SIRADAKİ HABER

banner419