Erdoğan Trump'ın yüzüne söyledi! 'YPG'nin muhatap alınması...'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu ziyaretimiz tarihi bir dönüm noktası teşkil edecek. Tüm terör örgütlerine karış ortak tavır önemlidir. Özellikle YPG'nin muhatap alınması, bu konuda uluslararası mutabakata uygun değildir" dedi. ABD Başkanı Trump ise, "Türkiye'nin istediği silah siparişleri için çalışacağız. Türkiye ile ilişkimizi hiç kimse yenemeyecektir" diye konuştu.

Erdoğan Trump'ın yüzüne söyledi! 'YPG'nin muhatap alınması...'

ABD Başkanı Trump, konuğunu kapıda karşıladı ve liderler gazetecilere poz verdi. Liderler, baş başa görüşme öncesi de el sıkıştı.
 

Beyaz Saray'daki randevudan sonraki basın toplantısı, onlarca haber televizyonu tarafından canlı verildi. Dünya çapındaki bazı haber kanalları da açıklamaları canlı ekrana getirdi.

CROPY

0Sitene Ekle

Haberin diğer fotoğrafları için tıklayın

milliyet.com.tr

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray'da bir araya geldi. Yüz yüze ilk kez görüşen liderler, randevunun ardından basın toplantısı düzenledi.

İlk sözü alan ABD Başkanı Trump, "Erdoğan'ı ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Türkiye'yi terörle mücadelesinde destekliyoruz. Türkiye'yi PKK ve DAEŞ'e karşı destekliyoruz. Türkiye'nin istediği silah siparişleri için çalışacağız. Türkiye ile ilişkimizi hiç kimse yenemeyecektir. Terörle mücadelede yeni düşmanımıza karşı savaşıyoruz" dedi.

ABD lideri, "Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ortadoğu'da barışı ve güvenliği sağlamak, paylaştığımız tehlikelerle mücadele etmek ve tüm insanlarımız için haysiyetli bir gelecek yaratmak için birlikte çalışmaya sabırsızlanıyorum" ifadesini kullandı.

Erdoğan: Bir dönüm noktası...

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, "Bu ziyaretimiz tarihi bir dönüm noktası teşkil edecek. Çalkantılı bu dönemde yakın işbirliğimiz çok önemlidir. Bölgemizin geleceğinde terör örgütlerine yer yoktur. Özellikle YPG/PYD terör örgütünün hangi ülke tarafından olursa olsun muhatap olarak alınması bu konuda küresel düzeyde verilen mutabakata kesinlikle uygun değildir" dedi.

Erdoğan şöyle devam etti:

"Terör örgütlerinin faaliyetlerini bahane ederek bölgenin inanç ve etnik yapısını değiştirmek isteyenlere de izin  vermemeliyiz. DEAŞ başta olmak üzere bölgemizdeki tüm terör örgütlerine karşı müşterek bir dayanışma ortaya koymamız büyük önem ifade etmektedir. Ortak geleceğimizi tehdit eden terör örgütlerine karşı ayrım yapmadan mücadele etmekte kararlıyız.

Sayın Başkan'a 15 Temmuz darbe girişiminin faili FETO terör örgütü konusundaki beklentilerimizi de açıkça ifade edeceğim."

Basın toplantısının ardından ABD ve Türkiye liderleri, heyetleri arası görüşmelere geçti.

Kapıda karşıladı

Erdoğan'ı Beyaz Saray'ın kapısında karşılayan Trump, başbaşa görüşme öncesinde Türkiye ile başarılı ve güçlü ilişkileri olduğunu belirtti. "Erdoğan ile uzun ve zorlu bir görüşmemiz olacak" diyen ABD Başkanı, "Türkiye ile ilişkilerimizi daha da güçlendirmek istiyoruz. Güçlü ve somut bir görüşme yapacağız" ifadesini kullandı.

Liderler, terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı YPG'ye ağır silahlar verilmesi, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye iadesi gibi kritik konuları masaya yatırdı.

Trump: Erdoğan harika bir adam

Trump'ın Erdoğan'a nasıl baktığını gösteren bir haber, bugün Reuters tarafından dünyaya servis edildi. Geçen ay Almanya lideri Angela Merkel'le telefonda görüşen ABD Başkanı, Erdoğan için "Harika bir adam" dedi. Merkel'in bu sözler üzerine hayal kırıklığı yaşadığını aktaran Reuters, haberini yakın kaynaklara dayandırdı.


 

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2017, 20:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER