Geleneksel Şeyh Hasan Onar Etkinliklerinde Tiyatro Oyunu Sahnelenecek

Geleneksel  Şeyh Hasan Onar Etkinliklerinde Tiyatro Oyunu Sahnelenecek

16. Geleneksel Şeyh Hasan Onar’ı Anma Etkinlikleri 31 Ağustos Pazar günü gerçekleştirilecek.
İsmail Kaygusuz’un yazıp, Yetkin Yüksel’in yönettiği "Bir Anadolu Evliyası: Sultan Onar" oyunu Arapgir’in Onar Mahallesi’nde 31 Ağustos 2014 Pazar günü gerçekleştirilen etkinliklerde sahnelenecek.
Yeni Tiyatro Dergisi’ne bağlı İstanbul Yeni Tiyatro (İSYET) tarafından yaz ayı boyunca çalışılan oyun için tiyatronun Genel Sanat yönetmeni Y. Doç. Dr. Erbil Göktaş, "İsmail Kaygusuz Anadolu tarihine farklı açılardan bakan bir yazarımız. Kaygusuz’un araştırmalarını ve diğer oyunlarını daha önce okumuştum; ancak doğduğu köy olan Onar Köyü’nün kuruluşunu, tarihsel perspektifi içerisinde söylencelerden ve çeşitli anekdotlardan yararlanarak anlatmasını çok ilginç buldum. Zaman zaman Kaygusuz’un da katıldığı dramaturgi çalışmaları sonucunda oyunu sahnenin olanakları içerisinde izleyicinin de rahat alımlayabileceği bir seyirlik halinde ele aldık. Dünya promiyerini Onar Köyü’nde yapmamız da bence tarihsel açıdan çok önemli. Onar Köyü’nden bir yazarın, Onar Köyü’nü anlattığı ve ilk gösterimi Onar Köyü’nde yapılacak olması bir çok ilkleri içinde taşımasının yanı sıra, yıllardır yapılan Onar Köyü Şenlikleri’nde bir tiyatro oyununun ilk kez sahnelenecek olması da mutluluk verici. Başta Onar Köyü Derneği Başkanı Sayın Mehmet Ali Tanrıvermiş olmak üzere tüm yönetim kurulu üyelerine ve katkı sunanlara çok teşekkür ederim. Sezon boyunca İstanbul’un çeşitli sahnelerinde sahneleyeceğimiz Sultan Onar oyunu vesilesiyle tiyatronun tüm Anadolu köylerinde yaygınlaşmasını diliyorum" dedi.
Oyunda Sultan Onar rolünü Bulut Güneş, Şeyh Bahşiş’i Ali Hocaoğlu, Ana Sultan’ı Sakine Karaali, Gül Bacı’yı Yelda Özdeş canlandırıyor. Diğer rollerde Buğra Alkan, Halil Kaygun, Selim Alper Duman, Özkan Güneş bulunuyor. Müziklerini Gamze Yılmaz’la Özkan Güneş’in düzenlediği oyunun dans düzenini ise Y. Doç. Dr. Bedirhan Dehmen yaptı.
Pazar günü saat 10.00’da başlayacak Şeyh Hasan Onar’ı Anma Etkinlikleri saat 14.00’de lokma ikramıyla sona erecek.