Google İspanya'dan çekildiğini duyurdu

İspanya'da yaşanılan ekonomik kriz nedeniyle vergi yükümlülüklerin artması arama motoru Google'un ülkeden çekilme kararı almasına neden oldu.

Google İspanya'dan çekildiğini duyurdu

İspanyol hükümetinin geçtiğimiz günlerde yasallaştırdığı ve 1 Ocak 2015 tarihinde yürülüğe girecek olan yeni Telif Hakkı yasasına göre Google arama motoru link verdiği siteler için İspanya'ya vergi ödemek zorunda kalacak.

Bu karara karşı çıkan ve yıllarca vergi ödemeden İspanya'dan milyonlarca euro para kazanan Google yönetimi bir açıklama yaparak İspanya'dan çekildiklerini duyurdu.

Google News sorumlusu Richard Gingras, İspanyol hükümetinin çıkardığı yeni telif yasasına göre ülke topraklarında yayınlanan küçük büyük gözetmeksizin her yayın için vergi ödemek zorunda olduklarına dikkat çekerek, "Google News İspanya'yı şimdilik kapatmak zorundayız" dedi.

Google arama motorundan yayınlanan haberlerden para kazanmadıklarının da altını çizen Gingras, "16 Aralık'tan itibaren İspanya'ya verdiğimiz servisten çekiliyoruz" dedi.

İspanya hükümeti geçtiğimiz hafta da ülkede çok sayıda korsan yayın yapan dizi ve film sitelerinin yöneticilerini gözaltına alarak hakklarında yasal işlemler başlatmıştı. 


Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2014, 18:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326