Hatay’da Göletlere 110 Bin Adet Sazan Balığı Yavrusu Bırakıldı

Hatay’da Göletlere 110 Bin Adet Sazan Balığı Yavrusu Bırakıldı

Hatay’da 2014 yılı Balıklandırma Programı çerçevesinde Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretim ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğünden alınan 110 bin adet pullu sazan balığı yavrusu çeşitli göletlere bırakıldı.
Hatay Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şubesi personelleri tarafından 110 bin sazan balığı Kırıkhan Gölbaşı, Reyhanlı Yenişehir, Merkez Karlısu, Yayladağı Hisarcık ve Yalaz göletlerine bırakıldı.
Hatay Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Aydın Tüfekçi, su ürünleri kaynaklarındaki, doğal türlerin ve ekolojik dengenin korunması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması, su kaynaklarında biyolojik çeşitliliğin arttırılması, amatör (sportif) avcılığın geliştirilmesi ve ülke ekonomisine katkı sağlanmasını hedeflendiklerini ifade etti.
Balıklandırma faaliyetlerinde ekonomik değer taşıyan pullu sazan balığı tercih edildiğini kaydeden Tüfekçi, "Halkımıza düşen görev ise, av yasakları ile zaman ve boy yasaklarına uymalarıdır. Unutulmamalıdır ki, su kaynaklarımızın korunması müşterek çalışmalarımızla mümkün olacaktır" dedi.