Haberin Adresi
16° Bursa

Bursa

16°

Bursa

Pazar

15°/

Pazartesi

18°/

Salı

13°/

Çarşamba

11°/

Perşembe

13°/

Cuma

12°/

Haberin Adresi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Hıyarcıklı Veba Vakası Oregon’da Doğrulandı

Oregon eyaletinde, sağlık yetkilileri tarafından bir kişide görülen 'hıyarcıklı veba' vakası doğrulandı. Eyalette en son 2015 yılında benzer bir vaka bildirilmişti.

Yayınlanma:

Oregon eyaletinin Deschutes İlçe Sağlık Kurumu, eyalette nadir görülen ‘hıyarcıklı veba’ vakası tespit edildiğini duyurdu. Bu vaka, Oregon’da 2015 yılından beri bildirilen ilk veba vakası olarak kaydedildi.

Deschutes İlçe Sağlık Kurumu, 7 Şubat’ta yaptığı açıklamada, hastanın ve evcil hayvanının yakın temas halinde olduğu kişilerle iletişime geçildiğini ve gerekli tedbirlerin alındığını belirtti.

Veba, insanlarda genellikle enfekte bir hayvan veya pireye maruz kaldıktan 2 ila 8 gün sonra belirtiler göstermeye başlar. Bu belirtiler arasında ani başlayan ateş, mide bulantısı, halsizlik, üşüme, kas ağrıları ve gözle görülür şekilde şişmiş lenf düğümleri yer alır.

İLGİLİ HABER Anti-Diyabetik İlaçlar Beyin Kanseri Riskini Azaltabilir
Oregon eyaletinde, sağlık yetkilileri tarafından bir kişide görülen 'hıyarcıklı veba' vakası doğrulandı. Eyalette en son 2015 yılında benzer bir vaka bildirilmişti.

Toplum İçin Minimal Düzeyde Risk Oluşturuyor

Sağlık yetkilileri, vebanın erken teşhis edilmezse daha ciddi sonuçlara yol açabileceğini vurguladılar. Ancak şu anda toplum için minimal bir risk oluşturduğu belirtildi.

Deschutes Sağlık Kurumu’nun açıklamasında, Oregon’da vebanın nadir görüldüğü ve en son vakaya 2015 yılında rastlandığı kaydedildi. Vebayı taşıyan en yaygın hayvanların sincaplar olduğu ancak fareler ve diğer kemirgenlerin de hastalığı taşıyabileceği ifade edildi.

author avatar
Özge Tekeli Haber Editörü
27 Şubat 1992 tarihinde Eskişehir'de dünyaya geldim. Lisans eğitimimi Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nde tamamladım ve Gazi Üniversitesi'nden Pedagojik Formasyon eğitimi aldım. Lisans eğitimimi tamamladıktan sonra 2019 yılı itibariyle editörlük mesleğine başladım. Şu anda haberinadresi.com bünyesinde haber editörü olarak meslek hayatıma devam ediyorum.

İlgili Haberler