İif’nin Akademik Dergisi “mütefekkir” Yayına Başladı

İif’nin Akademik Dergisi “mütefekkir” Yayına Başladı

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) İslami İlimler Fakültesi’nin (İİF) akademik dergisi “Mütefekkir” yayın hayatına başladı.
İİF Dekanı Prof. Dr. Mehmet Bahaüddin Varol, yeni fakültelerden olmalarına rağmen, kısa zamanda lisans ve yüksek lisans programlarını başlattıklarını söyledi. Bu süreçte bilimsel ve kültürel faaliyetlerde bulunduklarını da anımsatan Prof. Dr. Varol, bilimsel birikiminin akademik dünyaya sunulmasında vazgeçilmez unsurlardan olan akademik bir dergiyi, ilim dünyasına kazandırmış olmaktan dolayı mutlu olduklarını söyledi. İİF’nin hali hazırda 300 öğrencisi bulunduğunu, bunlara ilave olarak Temel İslam Bilimleri ve İslam Tarihi ve Sanatları Anabilim Dallarında Yüksek Lisans Programları başlattıklarını kaydeden Dekan Varol, “Fakülte binamızın yapımı hayırsever eliyle devam ediyor. Çok yakında camilerimizde, mihraplarımızda, kürsü ve minberlerimizde olduğu gibi okullarımızda da, Aksaray İslami İlimler Fakültesi mezunları hizmet vermeye, eğitim ve öğretime katkıda bulunmaya başlayacak” dedi.
Prof. Dr. Mehmet Bahaüddin Varol, dergiye ilişkin ise şunları söyledi:
“Yayın hayatına kazandırdığımız Mütefekkir Dergisi uluslararası, akademik, bilimsel ve hakemli bir dergi olacaktır. İslami İlimlerin yanı sıra sosyal alandaki tüm araştırma ve araştırmacılara açık olan dergimiz, Üniversitemiz ve Aksaray’ımız için de önemli bir kazanımdır. Dergimiz hem basılı, hem de dijital olarak yayınlanacaktır. İnternet üzerinden http://mutefekkir.aksaray.edu.tr adresinden içeriği görmek, incelemek ve eleştirilerde bulunmak mümkün olacaktır.”
ASÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Acar da İİF yöneticilerini ve hocalarını kutlayarak, derginin hayırlara vesile olmasını temenni etti.