İstanbul’dan Soma’ya yürüyorlar

Türk Havayolu Pilotları Derneği Başkanı Gülcan Mantı, sektörün istihdam için gençleri beklediğini, her yıl 500 yeni pilota ihtiyaç bulunduğunu söyledi.

İstanbul’dan Soma’ya yürüyorlar
Yaşar Üniversitesi Havacılık Topluluğu, havacılık sektöründe hem sivil hem de emekli Türk Hava Kuvvetleri pilotlarının katıldığı panel düzenledi. Türk Havayolu Pilotları Derneği (TALPA) Başkanı Gürcan Mantı, şu an 422 uçağa sahip sivil havacılığın, 2023’te 750 uçağa ulaşmasının beklendiğini, 195 bin kişiyi geçen istihdam oluşturan sektörde, her yıl 500 yeni pilota ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Solo Türk kurucu ekibinde yer alan, ordudan ayrılıp Türk Hava Yolları’nda (THY) pilotluğa başlayan Sedat Yalın Ahbab ise havacılık tutkunu gençleri THY Havacılık Akademisi’ne davet etti. Ahbab, pilot aday adaylarını, yeni uçuş arkadaşlarını aradıklarını belirterek şunları söyledi: "Uygun koşulları taşıyan gençler, kursa başlar başlamaz THY personeli oluyor ve maaş almaya başlıyor. Eğitimin ardından, başarılı olanlar, yardımcı pilot olarak uçuyor.”

Yaşar Üniversitesi Havacılık Topluluğu, Selçuk Yaşar Kampusu Konferans Salonunda düzenlediği panelde, Türkiye’de havacılık sektörüne damga vuran isimleri bir araya getirdi. Solo Türk kurucu ekibinden THY pilotu Sedat Yalın Ahbab ve TAI test pilotu Murat Keleş, eskiden Türk Yıldızları’nda lider olarak uçan THY pilotu Evren Ayna, Türk Havacılık Tarihçisi Stuart Kline, emekli kabin memuru Ayşe Arıkan ile TALPA Başkanı Kaptan Pilot Gürcan Mantı, deneyimlerini ve yaşadıklarını havacılık tutkunu gençlerle paylaştı.

YORGUN PİLOT, TEHLİKELİ PİLOTTUR

TALPA Başkanı Gürcan Mantı, sivil havacılık sektörünün hızla büyümeye devam ettiğini belirterek şöyle konuştu: “Şu an 6 bin 19 faal Türk pilotumuz, ayrıca 65 ülkeden yabancı bin pilot var. Sektörün büyümesi ve gelişmesiyle sıkıntılarla da karşılaşıyoruz. Artan rekabet, işletmenin karlılığı için yapılan yeni düzenlemeler, çalışma koşullarını zorlaştırdı. Fazla çalışmak zorunda kalındığı için uçuş sürelerinin artması, dinlenme süresinin azaltılması ve kalitesinin düşüşü uçuş emniyetini, yolcu güvenliğini etkilemekte. Biyolojik saat kavramına dikkat edilmemesi, farklı coğrafyalar, iklim ve sıkıntılar, pilotları zihinsel olarak da etkiler. Unutkanlık, dikkatsizlik ve karar alma zafiyetine yol açar. Pilotlar için bitkinlik ve yorgunluk, dönemsellikten çıkmış, sürekli hale gelmiştir. Bir pilot mesleğe başlangıçtan emekli olana kadar yaşamının 5 yılını, gökyüzünde geçirmektedir. Anketlere göre, 10 pilottan 9’u kendisini yorgun hissettiğini söylüyor. Ancak, unutulmamalıdır ki yorgun pilot, tehlikeli pilottur.”

HER YIL 500 YENİ PİLOTA İHTİYAÇ VAR


Türkiye’de sivil havacılık şirketlerinde 422 uçak bulunduğunu hatırlatan Gürcan Mantı, şunları söyledi: “2023 yılında 750 uçak olması öngörülüyor. Bu da her yıl 500 ilave pilota ihtiyacımız olacak, demek. Pilot açığı nedeniyle yurt dışından pilot getiriliyor. Meslek örgütü olarak, kendi gençlerimizden yanayız, ancak yabancı pilotları anlayışla karşılamakla beraber, tolere edilebilir düzeyde kalması gerektiğini düşünüyoruz. Bu rakamın yüzde 10’a çekilmesini istedik. Özel jet, hava taksi, yangın söndürme, ambulans gibi unsurların olduğu genel havacılık ABD’de tüm sektörün yüzde 70’i. Ülkemizde bu oran yüzde 3. Belediyelerle işbirliği halindeyiz ve küçük havaalanları için çalışıyoruz. Bu rakamlar sektörün gelişime açık olduğunun kanıtı. Gençlerimiz havacılığa heves etmeli ve özellikle yabancı dil konusunda kendilerini iyi yetiştirmeliler.”

SOLO TÜRK KURUCU PİLOTU MESLEKTAŞLARINI ARIYOR

Solo Türk kurucu ekibinde yer alan, geçen yıl ordudan ayrılıp Türk Hava Yolları’nda (THY) pilotluğa başlayan Sedat Yalın Ahbab da Solo Türk’ün kuruluş aşamasını, neler yaşadıklarını, gösterinin nasıl ortaya çıktığını anlattı. Tüm hareketlerin tamamen kendilerine özgü ve herhangi bir ülkenin eğitimi olmaksızın kendi eğitimleriyle ortaya çıktığını vurgulayan Ahbab, havada olma tutkusunu şimdi sivil havacılıkta sürdürdüğünü ifade etti. Yalın Ahbab, havacılık tutkunu gençleri, THY Havacılık Akademisi’ne ve meslektaşı olmaya davet etti. Temmuz sonuna kadar başvuruların kabul edildiğini belirten Ahbab, “Pilot aday adaylarını arıyoruz. Uygun koşulları taşıyan gençler, hiçbir ücret ödemeden, kursa başlar başlamaz THY personeli oluyor ve tüm haklardan faydalanarak maaş almaya başlıyor. Yurt içi ya da yurt dışında yapılan eğitimlerin ardından; başarılı olanlar, yardımcı pilot olarak uçuyor. Eğitimin ücreti de 10 yılda taksitler halinde tahsil ediliyor. Buradan mezun olan ikinci pilot arkadaşlarımız, benimle ya da Türk Yıldızları’nın liderliğini yapan Evren Ayna gibi pilotlarla birlikte de uçabilir. Biz aslında, yeni uçuş arkadaşlarımızı arıyoruz” dedi.

Ahbab, Havacılık Akademisi ile ilgili bilgi ve adaylarda aranan koşullara, kurumun internet sitesinden ulaşılabileceğini söyledi.

RAKAMLARLA SİVİL HAVACILIK SEKTÖRÜ

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün yayımladığı 2014 faaliyet raporuna göre, 2003 yılına göre yolcu uçağı sayısı 162’den 422’ye, hava ulaştırma anlaşması olan ülke sayısı 163’e, dış uçuş noktası 237’ye, yolcu sayısı, kargo miktarı, koltuk kapasitesi 3 kattan fazlasına, 65 bin civarında olan çalışan sayısı 195 bine çıktı. Sektör cirosu 2,2 milyar dolardan 2013 yılında 23,8 milyar dolara, 2014’te yaklaşık 27 milyar dolara ulaştı.

2014’te, Türkiye’de, 5.9 dünya ortalamasının neredeyse iki katı oranında olan yüzde 10.9 yolcu trafiği artışı yaşandı. Ülkemizde, uçak ve kargo taşımacılığında da dünya ortalamalarına göre 2014 yılında da önemli artış gerçekleşti. 2013 yılında 1 milyon 504 bin 973 olan uçak trafiği, 2014’te yüzde 11,45 oranında artarak 1 milyon 677 bin 350 olarak gerçekleşti. Toplam yük trafiği yüzde 11,21 artışla 2 milyon 886 bin 192 tona çıktı. 31 Aralık 2014 tarihi itibariyle 13 hava yolu işletmesinde 422 uçak, 212 hava taksi işletmelerinde, 322 genel havacılık işletmelerinde, 213 balon, 62 zirai ilaçlama işletmelerinde olmak üzere hava aracı sayımız bin 231’e yükseldi.

İzmir’de, sivil havacılık sektöründeki büyümeye paralel olarak 2003 yılında 2 milyon 400 bin olan iç ve dış hat toplam yolcu sayısı 2014’de 10 milyon 900 bin kişiye ulaştı. Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2015, 14:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326